Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Ozonowanie to skuteczna i bezpieczna metoda dezynfekcji.
Ozonowanie - bezpieczna i skuteczna metoda usuwania wirusów.

Ozonowanie – mit czy skuteczna metoda dezynfekcji?

Podobno ozonowanie pomieszczeń to jeden z najlepszych sposobów na stworzenie sterylnego środowiska, bez wirusów, bakterii, alergenów i brzydkich zapachów. Dodatkowo ozon wpływa na zmniejszenie się ilości roztoczy, owadów i innych drobnoustrojów, które żyją w sąsiedztwie ludzi. Jednak czy to faktycznie działa? A może to kolejny chwyt marketingowy! Przekonajmy się.

Dlaczego ozon?

Zacznijmy od tego czym różni się tlen od ozonu. Tlen jest składnikiem powietrza niezbędnym do oddychania, a co za tym idzie, życia większości organizmów. Wchodzi też w skład związków organicznych, jak białka czy węglowodany, z których te organizmy są zbudowane. Normalnie cząsteczka tlenu składa się z dwóch atomów (O₂) i jest raczej stabilna.

Ozon to również cząsteczka tlenu, jednak złożona z trzech atomów (O₃). Ten trzeci ma skłonności do odłączania się i wchodzenia w reakcje z innymi związkami. Wolny atom tlenu rozbija więc jedne substancje i tworzy inne, co powoduje, że ozon jest bardzo reaktywny i dlatego tak skuteczny w procesie dezynfekcji i neutralizacji zapachów.

Ozon to słowo zaczerpnięte z greki, które tłumaczy się jako pachnący. Ten gaz o charakterystycznym zapachu i błękitnej barwie powstaje naturalnie w powietrzu pod wpływem wyładowań elektrycznych oraz wytwarzają go spienione morskie fale i wodospady. W stanie wolnym występuje przede wszystkim w górnej warstwie atmosfery, dzięki czemu chroni nas przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych.

Metoda ozonowania służy do dezynfekcji między innymi pomieszczeń.
Ozonowanie przydaje się w wielu branżach do dezynfekcji.

Natomiast w powietrzu, którym oddychamy stężenie ozonu jest bardzo niskie, toteż nieszkodliwe.

W sposób sztuczny ozon uzyskujemy poprzez reakcje chemiczne zachodzące w generatorach ozonu, czyli tak zwanych ozonatorach. I tak, jak naturalny ozon pochłania szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, tak ten wytworzony sztucznie służy człowiekowi w walce z chorobotwórczymi drobnoustrojami oraz niepożądanymi zapachami. Dzieje się tak, ponieważ gaz ten jest silnym utleniaczem, niepalnym i dobrze rozpuszczającym się w wodzie.

Ozonowanie – czy jest skuteczne i bezpieczne dla ludzi?

Ozon inaczej działa na organizmy jednokomórkowe i wielokomórkowe o małej specjalizacji komórek, niż na człowieka i inne organizmy wysoko rozwinięte. Trzeci atom tlenu sprawia, że aktywny chemicznie ozon bardzo łatwo reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń, jak zapachy, bakterie czy wirusy, rozkłada je w mniej złożone i zwykle mało szkodliwe cząsteczki.

Aby ozon okazał się szkodliwy dla człowieka i wywoływał nieprzyjemne dolegliwości, jak bóle głowy, podrażnienie nosa czy gardła, jego stężenie musiałoby wielokrotnie przekroczyć dopuszczalne normy.
Kiedy stosują go profesjonaliści, zachowując wymagane środki bezpieczeństwa, nie występuje niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzkiego.

Zabiegowi ozonowania poddawane są pomieszczenia, pojazdy oraz woda. Z jego pomocą można też dezynfekować owoce, warzywa, czy mięso, co przedłuża ich okres przydatności do spożycia.

Dzięki ozonowaniu usuwamy:

 • niepożądane, brzydkie zapachy, nawet tak silne jak spalenizna po pożarze;
 • pleśń i grzyby;
 • różnego rodzaju alergeny;
 • bakterie i wirusy;
 • odór dymu papierosowego i cygar;
 • czad.

Ozon należy do najsilniejszych utleniaczy, co skutkuje ponad tysiąckroć większą zdolnością do usuwania drobnoustrojów, w stosunku do konwencjonalnie stosowanych związków typu chlor czy fluor. Skuteczność ozonowania przewyższa promieniowanie UV i filtry HEPA. Warto podkreślić, że ozon nie pozostawia po sobie toksycznych półproduktów rozpadu, nie odkłada się w tkankach organizmów żywych, nie skaża gleby ani wody, a jego nadmiar rozkłada się do tlenu, co czyni ozon bardzo proekologicznym i przyjaznym środowisku.

Ozonowanie – gdzie stosować?

Ozonowanie może być stosowane w szerokim zakresie oczyszczania i dezynfekcji. W największym stopniu jest on używany do oczyszczania ścieków miejskich i produkcji wody pitnej, jednakże znajduje też zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Usługa ozonowania kierowana jest przede wszystkim do:

 • klientów indywidualnych – możemy zdezynfekować dom, mieszkanie, domek letniskowy, łódź, piwnicę, strych czy samochód;
 • branży hotelarskiej – dezynfekcja hoteli, pensjonatów, kempingów, hosteli i innych;
 • gastronomii – neutralizacja przykrych zapachów oraz dezynfekcja pomieszczeń, w tym chłodni;
 • podmiotów sportowych i rekreacyjnych – siłownie, kluby fitness, baseny i inne;
 • oświaty – szkoły, żłobki, przedszkola;
 • branży transportowej – floty samochodowe, lotniska i samoloty, promy wycieczkowe, mobilne chłodnie, korporacje taksówkarskie, autokary i inne;
 • branży usług medycznych – szpitale, sanatoria, przychodnie, gabinety lekarskie i weterynaryjne;
 • podmiotów sektora pielęgnacyjnego i beauty – spa, gabinety masażu, gabinety kosmetyczne, sauny, fryzjer, solaria i inne;
 • branży rozrywkowej – kina, teatry, dyskoteki, puby, kluby muzyczne i inne;
 • podmiotów handlowych – sklepy, galerie, centra handlowe i inne.

Ozonowanie a koronawirus.

Zgodnie z wynikami eksperymentu, w jaki sposób ozon zabija wirusa SARS, który został przeprowadzony przez chińskie krajowe laboratorium P3 pod przewodnictwem profesora Li Zelina, ozon skutecznie zabił wirusa SARS zaszczepionego na komórki małpy, osiągając wskaźnik skuteczności 99,22%. Wirus wykryty w Wuhan i SARS należą do koronawirusów.

Naukowcy odkryli, że nowy koronawirus jest w 80% podobny do wirusa SARS w swoich sekwencjach genomu, dlatego rozsądnym jest przewidywanie, że ozon jest równie skuteczny w zapobieganiu i kontrolowaniu nowego koronawirusa, jak w przypadku SARS.

Artykuł przygotowany przy merytorycznym wsparciu partnera

 

Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Co warto zabrać na rower

17 nieoczywistych rzeczy, które warto zabrać na wycieczkę rowerową

Kask rowerowy, specjalne spodenki czy oświetlenie są standardem w wyposażeniu zapalonych amatorów kolarstwa. Warto jednak …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Zapisz się na webinar!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail