Współczesny rozwój medycyny coraz więcej uwagi poświęca pewnej, życiodajnej substancji, która krąży w naszym ciele czyli krwi. Na co dzień o tym nie pamiętamy, jednak krew to coś bez czego nie możemy żyć.
Do tego stopnia, że utrata połowy (około 2,5 litra) z naszego ciała, skutkuje śmiercią. Coraz więcej uwagi współczesna medycyna poświęca umiejętnościom regeneracyjnym człowieka. Chodzi tutaj mianowicie o osocze, płytki krwi, komórki macierzyste czy tzw. czynniki wzrostu. Nie jesteśmy wprawdzie gadami jeżeli chodzi o regenerację naszego ciała ale faktem jest to, że posiada ono naprawdę spore możliwości regeneracyjne naszego ciała. Medycyna zdecydowała się wykorzystać ten aspekt w nowych być może przełomowych eksperymentach. Zanim przejdziemy jednak do analizy medycyny z wykorzystaniem osocza etc. najpierw należy wyjaśnić terminologię.
Co to jest osocze bogatopłytkowe?
Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę na to czym tak właściwie jest osocze bogatopłytkowe. Otóż osocze to inaczej plazma i jest to podstawowy, płynny składnik krwi w którym znajdują się podstawowe komórki krwi czyli białe i czerwone krwinki. Osocze stanowi około 55% całej objętości krwi. Warto jeszcze zauważyć, że osocze stanowi blisko 5% ciała człowieka. Innymi słowy, osoba o wadze 70 kg posiada 3,5 kg osocza. Osocze to w 90% woda, 10% z kolei to rozpuszczone składniki krwi takie jak albuminy i immunoglobuliny oraz czynniki, które są odpowiedzialne za proces krzepnięcia krwi.
W osoczu znajdziecie również między innymi jony metali, cukry, witaminy, związki nieorganiczne, enzymy etc. Główną funkcją osocza w ciele człowieka jest transport. Innymi słowy osocze rozprowadza po całym organizmie tlen i substancje odżywcze, a jednocześnie usuwanie produktów przemiany materii. Osocze również wykorzystuje się do produkcji leków takich jak te wykorzystywane w walce z hemofilią czy leków związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego organizmu. Niektóre z tych leków uzyskuje się właśnie z osocza zdrowych dawców. Jak widać, osocze jest wykorzystywane w medycynie.
Osocze bogatopłytkowe PRP
Pierwszym typem osocza na które należy zwrócić uwagę jest tzw. osocze bogatopłytkowe PRP to tak naprawdę autologiczny koncentrat płytek krwi w relatywnie niewielkiej ilości osocza. Jego stężenie wynosi 1 000 000 na milimetr sześcienny. Jest to przede wszystkim substancja niezwykle bogata w czynniki wzrostu. Tego typu osocze można wstrzyknąć do warstw skóry pacjenta, żeby przyśpieszyć odbudowę tkanek. Trudno więc się dziwić, że osocze bogatopłytkkowe PRP wykorzystuje się między innymi w medycynie estetycznej. Na przykład w walce ze zmarszczkami czy z utratą jędrności skóry. Osocze bogatopłytkowe PRP działa również przeciwko rozstępom.
Fibryna bogatopłytkowa IPRF
Drugim typem osocza bogatopłytkowego jest osocze IPRF. IPRF to tzw. fibryna bogatopłytkowa jest w ogólnym rozumieniu to koncentrat płytkowy mający trójwymiarową strukturę. Struktura ta jest tworzona nie bez powodu. Fibryna bogatopłytkowa IPRF w takiej formie sprawia, że płytki krwi są znacznie dłużej stymulowane do uwalniania czynników wzrostu czyli tzw. cytokin. Ponadto fibryna bogatopłytkowa powoduje migrację mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca podania.
Sam proces aktywności takich komórek trwa 10 dni. Ogólnie rzecz biorąc fibryna bogatopłytkowa silnie stymuluje odnowę biologiczną tkanek. Dlatego też fibrynę bogatopłytkową wykorzystuje się między innymi w walce z łysieniem, w reperowaniu ubytków w tkance czy w procesie wypełniania i usuwanie niektórych blizn.
Jak widać w Fibrynie bogatopłytkowej oraz osoczu bogatypłytkowym drzemie spory potencjał, który należy wykorzystać w odpowiedni sposób.