Już od wielu lat kasze cieszą się niesłabnącą popularnością. Są idealnym dodatkiem do wielu potraw głównych, sałatek, a także zup i deserów. Którą jednak wybrać? Która kasza jest z tych najzdrowszych? Zapraszamy do poznania rankingu kasz.
Z najbardziej popularnych odmian kasz, jakie możemy spotkać na sklepowych półkach, można wymienić kaszę jęczmienną, gryczaną, mannę, bulgur, jaglaną, kuskus, komose ryżową oraz amarantus. Jak już zauważyliśmy, wybór jest bardzo duży. Jednak, które z nich są najbardziej wartościowe pod względem składników odżywczych. Aby ułatwić podjęcie tej trudnej decyzji, przygotowaliśmy ranking 4 najzdrowszych kasz.
Kasza amarantus
Amarantus to jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie. Przed odkryciem Ameryki stanowił podstawę żywienia tuż obok kukurydzy, fasoli i ziemniaków. Najpowszechniej spożywany był przez Majów, Azteków i Inków Wyróżniają je szczególnie wysokie wartości odżywcze, a także zdrowotne.
Posiada niewiele witamin z grupy B oraz potas. Niemniej jednak kasza ta bogata jest w żelazo, magnez, fosfor, cynk, mangan, a także selen. Co więcej, amarantus zawiera aminokwasy egzogenne, które zapewniają sprawną produkcję hormonów, a także prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Warto także wspomnieć o sporej ilości przyswajalnego białka i błonnika, jakie zawiera amarantus.
Quinoa
Komosa ryżowa to roślina wyróżniająca się dużą ilością wartości odżywczych, które doceniali już od wieków mieszkańcy Ameryki Południowej. Quinoa jest źródłem pełnowartościowego białka, witamin z grupy B, a także kwasu foliowego, magnezu, miedzi oraz fosforu. Wykazuje także działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Za to nie zawiera wapnia i potasu, a indeks glikemiczny wynosi zaledwie 40, więc jest idealna dla osób odchudzających się.
Kasza gryczana
Jedna z najczęściej kupowanych kasz do naszych domów. Dostępna jest w postaci ciemnej palonej, a także jasnej niepalonej, przy czym druga odmiana jest najzdrowsza. Jest źródłem rutyny uszczelniającej naczynia krwionośne, a także kwercetyny i kwasów organicznych.
Kasza jaglana
Kasza jaglana posiada mało skrobi, za to bardzo dużo łatwo przyswajalnego białka. Wyróżnia się najwyższą spośród kasz zawartości witaminy z grupy B oraz żelaza i miedzi. Kasza jaglana wykazuje właściwości przeciwwirusowe, zmniejszają stan zapalny błon śluzowych oraz doskonale nadaje się do walki z przeziębieniem.
Warto również wspomnieć o tym, że kasza jaglana i gryczana mają działanie zasadotwórcze, a więc skutecznie przywracają równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.
Artykuł partnera