Jazda rowerem zimą - porady.
Chcesz wybrać się rowerem na zimową przejażdżkę? Koniecznie sprawdź nasz poradnik, zanim wyruszysz!

Jazda na rowerze zimą, co należy wiedzieć i jak się do niej przygotować?

Zimowa pogoda to nie powód, aby rezygnować z jazdy na rowerze. Szczególnie, gdy chcesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Zimno odchudza, a gdy połączysz je z aktywnością sportową, wiosnę powitasz z wymarzoną sylwetką.

Jazda na rowerze jest bardzo przyjemnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów. Mylnie kojarzona jest z aktywnością sezonową – przyjemnie jest pedałować w letni dzień, ale gorsza pogoda nie powinna być powodem do tego, aby rezygnować z roweru. Zimą możesz jeździć na rowerze, wystarczy tylko odpowiednie ubranie i niezawodny sprzęt. Podpowiemy Ci się ubrać na rower zimą i jak przygotować sprzęt do jazdy. Wpierw jednak kilka słów o tym, jak zimowa jazda na rowerze wspiera odchudzanie.

Jak zimno wpływa na odchudzanie? 

To proste, skoro organizm znajduje się w warunkach niekorzystnych, musi się bronić. W naszym ciele znajdują się termoreceptory. To dzięki nim wiemy, że jest nam zimno lub gorąco.

Kiedy mózg ludzki otrzymuje informację, że znajduje się w niskiej temperaturze, organizm zaczyna pracować bardzo intensywnie, aby w tych warunkach utrzymać prawidłową temperaturę ciała.

To złożony proces, który prowadzi do przyspieszenia metabolizmu. Przede wszystkim spalamy więcej kalorii, bilans energetyczny jest korzystniejszy, więc organizm szybciej sięga po rezerwy w postaci nagromadzonego tłuszczu. Zatem już samo przebywanie w niskiej temperaturze sprawia, że szybciej spalamy kalorie.

Korzyści zdrowotne z jazdy na rowerze zimą

Jazda na rowerze, sama w sobie jest świetnym sposobem na odchudzanie. Zimowe treningi nie tylko pomogą Ci szybko zrzucić zbędne kilogramy, ale również znacząco podniosą odporność Twojego organizmu. Niesprzyjające warunki pogodowe nie pozwalają co prawda porządnie się rozpędzić, ale za to angażują cały układ ruchu do wytężonej pracy.

Spokojna jazda na rowerze w chłodny dzień jest równie przyjemna jak latem. Pozwala się odprężyć i dotlenić organizm – komórki Twojego ciała będą doskonale odżywione, nie będziesz mieć też problemów z zasypianiem.

Jakie są przeciwwskazania do jazdy na rowerze zimą? 

Astmatycy powinni ostrożnie korzystać z roweru zimą – intensywne wdychanie zimnego powietrza może spowodować skurcz oskrzeli i duszności. Zdrowotnym przeciwwskazaniem do jazdy na rowerze zimą jest również duże zanieczyszczenie powietrza. Aby uniknąć wdychania szkodliwych pyłów, wystarczy włożyć maskę antysmogową. Wbudowane w nią filtry zatrzymują zanieczyszczenia.

Do jakiej temperatury można jeździć na rowerze zimą?

-10°C to temperatura, poniżej której jazda na rowerze przestaje być zdrowa i przyjemna. Natomiast poniżej -20°C musisz z niej zrezygnować całkowicie. To granica, kiedy rower nie będzie już bezpiecznym środkiem transportu. Jazda na rowerze w tak niskiej temperaturze może skończyć się odmrożeniami i poważnymi problemami z górnymi drogami oddechowymi.

Jazda rowerem zimą wymaga odpowiedniego sprzętu i dobrych opon.
Do zimowej jazdy warto wyposażyć się w ciepły strój, rękawiczki, kask oraz oczywiście w opony z odpowiednim bieżnikiem.

Jaki typ roweru nadaje się na jazdę zimą?

Trudne warunki pogodowe praktycznie wykluczają jazdę na rowerze szosowym. W takich warunkach sprawdzą się: rower trekkingowy, crossowy i MTB. Szczególnie polecamy rower trekkingowy – po pierwsze jest wyposażony w błotniki, a to ważne podczas jazdy po mokrej i błotnistej nawierzchni.

Kolejna kwestia to geometria ramy – rowery trekkingowe, crossowe i MTB oferują taką pozycję do jazdy, która wspiera stabilność na trudniejszych odcinkach. Jadąc na takim rowerze, który dodatkowo wyposażony jest w szerokie opony, łatwiej utrzymasz równowagę na mokrym asfalcie czy błocie pośniegowym.

Jakie opony do roweru na zimę wybrać?

Kluczowym elementem są tutaj opony o wysokiej stabilności. Terenowe ogumienie będzie dobrze odprowadzać wodę i śnieg spod kół, dzięki specjalnie rozmieszczonym klockom bieżnika.

Rower trekkingowy, crossowy czy MTB można wyposażyć w opony zimowe, nawet takie z kolcami do jazdy po lodzie. Ale uwaga – na takich oponach nie można jeździć po suchym asfalcie, bo kolce wbiją się w dętkę i trwale ją uszkodzą.

Do jazdy zimą w mieście wystarczą standardowe opony terenowe. Zapewnią dobrą stabilność podczas jazdy na mokrej nawierzchni, z powodzeniem pokonasz na nich wysokie krawężniki. Natomiast do jazdy terenowej warto zaopatrzyć się w opony na błoto o bieżniku z wysokich, szeroko rozstawionych klocków. Jeśli śniegu jest dużo wybieramy możliwie najszersze opony, pompowane na jak najniższe ciśnienie.

Oświetlenie do roweru na zimowe krótkie dni

Wspomniany przez nas wyżej rower trekkingowy ma tę zaletę, że całe niezbędne oświetlenie masz w standardzie. Co więcej nie musisz martwić o ładowanie lamp, bo rowery wyposażone są w dynamo nowego typu. Mechanizm ukryty w piaście koła jest niezawodny i dobrze chroniony przed czynnikami zewnętrznymi.

Musisz jednak pamiętać, że zimowa szaruga i szybko zapadająca ciemność to warunki, w których im więcej elementów odblaskowych, tym lepiej. Do wyboru mamy dodatkowe lampki montowane na kask, plecak lub pod siodełko. Warto mieć na sobie kamizelkę odblaskową – wówczas kierowcy nie będą mieć wątpliwości, że zbliżają się do rowerzysty.

Jeśli chodzi o boczne oświetlenie to mogą to być zarówno odblaski na mocowane na szprychach, jak i opony wyposażone w odblaskowe paski.

Jak się ubrać na rower zimą?

Jazda na rowerze zimą będzie zdrowa pod warunkiem, że założysz na siebie strój adekwatny do pogody. Pamiętaj, że podczas jazdy będziesz cały czas w ruchu, więc inaczej odczujesz temperaturę niż gdybyś stał w miejscu. Ubieraj się zatem na cebulkę – każda warstwa odgrywa tutaj inną funkcję. 

Unikaj bawełnianych podkoszulków – warstwa przy ciele musi zapewniać skórze dostęp powietrza, ale musi również błyskawicznie wysychać. Dlatego stawiamy na funkcyjną koszulkę rowerową, a do jazdy w temperaturze poniżej 0°C ubieramy bieliznę termoaktywną. Kolejne warstwy to bluza, która ma zapewnić komfort cieplny oraz kurtka i spodnie rowerowe najlepiej z membraną. Wówczas Twoje ciało będzie dobrze chronione przed porywistym wiatrem i opadami.

Na rowerze zimą możesz jeździć w butach trekkingowych, aby ich nie zniszczyć możesz nałożyć ochraniacze lub stuptuty.
Na dłoniach obowiązkowo musisz mieć rękawiczki – inaczej narażasz się na odmrożenia. Ciekawym pomysłem są ogrzewacze do dłoni – małe ale sprytne gadżety, które można włożyć pod rękawiczkę. Warto je mieć, gdy planujesz jazdę w bardzo zimny dzień.

Podczas jazdy musisz chronić również szyję i głowę. Komin jest dobrym pomysłem, możesz nasunąć go na nos, aby nie oddychać lodowatym powietrzem. Zimą koniecznie zakładaj na głowę kask – o wywrotkę nietrudno, więc lepiej się zabezpieczyć. Pod kask włóż czapkę, która będzie dobrze przylegać do uszu, bardzo łatwo je odmrozić.

Zimowa jazda na rowerze jest bardziej wymagająca technicznie. Dlatego zanim wsiądziesz na rower porządnie rozciągnij i rozgrzej mięśnie. Minimalizujesz w ten sposób ryzyko kontuzji. Podczas jazdy zmieniaj przerzutki tak, aby było Ci jak najłatwiej.

Pamiętaj również, że droga hamowania jest dłuższa a kontrolowanie prędkości trudniejsze. Jeśli zastosujesz się do naszych rad Twoje zimowe przejażdżki będą przyjemne i satysfakcjonujące. Szczególnie, gdy zobaczysz, jak szybko ubywa Ci kilogramów.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail