Ile wapnia powinnismy spożywać?
A czy ty wiesz, w jakich produktach znajduje się wapń?

Źródła wapnia w codziennej diecie

Wapń odpowiada z zdrowie kości i zębów. Reguluje także pracę układu nerwowego i hormonalnego. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i utrzymuje prawidłowy metabolizm energetyczny. Bierze także udział w procesie podziału i specjalizacji komórek oraz w procesie krzepnięcia krwi. Ma wpływ na pracę enzymów trawiennych.

Niedobór wapnia znacznie pogarsza funkcjonowanie organizmu i wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Lepiej więc zadbać o jego odpowiednią ilość w codziennej diecie.

W jakich produktach żywieniowych znajduje się wapń?

Wapń najlepiej jest czerpać ze zdrowej i bilansowanej diety. Na szczęście jest on dostępny w wielu produktach żywieniowych, pozwalając komponować smaczne posiłki.

Główne źródła wapnia to przede wszystkim mleko i jego przetwory np. jogurty, kefir, śmietana, mozzarella, twaróg, ser żółty.

Bogate w ten pierwiastek są ryby, zwłaszcza te z ośćmi jak sardynki i szprotki. Wapń znaleźć można w wielu warzywach, takich boćwina, kapusta włoska, jarmuż, natka pietruszki, szczypiorek, ziemniaki, papryka, cukinia, bakłażan, marchew, brokuły, kalafior, szpinak, karczoch czy szparagi. Pierwiastek znajduje się również w owocach cytrusowych oraz owocach suszonych jak figi, rodzynki i morele. Zawierają go też rośliny strączkowe jak fasola, ciecierzyca, soja, groch, zielony bób i soczewica.

Źródła wapnia to także różnego rodzaju nasiona i orzechy m.in. sezam, mak, nasiona słonecznika, pistacje, orzechy włoskie, siemię lniane, pestki dyni, migdały. Pierwiastek zawierają przyprawy, m.in. cynamon, nasiona kolendry, kurkuma, gałka muszkatołowa, chili, curry, cynamon.

Jakie produktów należy unikać?

Zdrowa i bogata w wapń dieta to dopiero połowa sukcesu. Istnieją produkty, które powinno wpisać się na listę rzeczy zakazanych. Utrudniają one wchłanianie wapnia lub przyśpieszają jego wydalanie z organizmu. Najgroźniejsze są używki, takie jak alkohol i papierosy. Zaleca się ograniczenie spożycia soli do zaledwie 6 g dziennie.

Niewskazane są napoje gazowane z kwasem fosforowym. Warto także ograniczyć spożycie kofeiny, słodyczy oraz tłuszczów zwierzęcych.

Ile wapnia dziennie należy spożywać?

Zakłada się, że dorosły człowiek potrzebuje dostarczać codziennie swojemu organizmowi 1000 mg wapnia. Trzeba jednak pamiętać, że zapotrzebowania na wapń zmienia się w zależności od wieku, płci czy okoliczności. Przykładowo, dzienna norma rośnie, jeśli jakaś osoba jest w okresie rekonwalescencji po złamaniu kości. Przybliżone normy to:

  •  200 mg dla niemowląt w wieku 0-6 miesięcy,
  • 800 mg dla dzieci do 9 lat,
  • 1100 mg dla dzieci w wieku 9-18 lat,
  • 800-1000 mg dla dzieci w wieku 19-50 lat,
  • 800-1100 mg dla kobiet w ciąży i karmiących,
  • 1000 mg dla kobiet po menopauzie
  • 1000 mg dla mężczyzn po 70 roku życia.

Czy suplementacja wapniem ma sens?

Suplementacja wapniem jak najbardziej ma sens. Zwłaszcza jeśli dana osoba ma zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. O suplementacji powinny pomyśleć także osoby, które nie są w stanie zadbać o zdrową i zbilansowaną dietę na co dzień, aby nie doprowadzić do niedoborów wapnia.

Po jaki suplement jednak sięgnąć? Polecany preparat to Calperos. Ma on status leku, ale jest dostępny bez recepty. Suplement wyróżnia się tym, że zawiera wapń w formie zjonizowanej, która jest najlepiej przyswajana przez ludzki organizm. Calperos cieszy się także zaufaniem specjalistów.

Jest to najczęściej przypisywany przez lekarzy preparat wapnia w Polsce. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://calperos.pl/.

Wapń to bardzo ważny pierwiastek, odpowiadający za mocne oraz zdrowie kości i nie tylko. Jego niedobór prowadzi do takich dolegliwości jak np. mrowienie i drętwienie kończyn, problemy z układem krwionośnym, bóle mięśniowe i stawowe, stany depresyjne. W dłuższej perspektywie zwiększa on także ryzyko zachorowania na osteoporozę. O wapń w codziennej diecie należy zdecydowanie dbać. Wszystko po to, aby czuć się dobrze psychicznie i fizycznie.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail