Co warto zabrać na rower

17 nieoczywistych rzeczy, które warto zabrać na wycieczkę rowerową

Kask rowerowy, specjalne spodenki czy oświetlenie są standardem w wyposażeniu zapalonych amatorów kolarstwa. Warto jednak na wycieczkę zabrać kilka innych, nieoczywistych rzeczy, które ułatwią weekendowe szaleństwa na dwóch kółkach. Niżej znajdziesz listę dodatkowych elementów, które przydadzą się zarówno na krótkie, jak i długie wycieczki rowerowe. Zabezpieczą Cię też przed niespodziewanymi, przykrymi sytuacjami.

1. Apteczka

Przyda się w przypadku drobnych urazów. Powinna zawierać rękawiczki jednorazowe, opatrunki, plastry, bandaż elastyczny, środek do dezynfekcji ran. W apteczce powinna się znaleźć również maść / balsam na oparzenia słoneczne (+ leki, jeżeli jakieś regularnie zażywasz).

Do tego warto dołożyć pęsetę lub inny przyrząd do wyciągania kleszczy. Pamiętaj, że apteczka może się przydać, gdy jesteś świadkiem wypadku komunikacyjnego! Warto więc włożyć do niej również 2 stazy taktyczne. Nie ma lepszej rzeczy do tamowania poważnych krwotoków.

Pamiętaj też, że sama apteczka NIE RATUJE!

Zadbaj o podstawową edukację w zakresie udzielania pierwszej pomocy – zwłaszcza numerów telefonów i sposobów zgłaszania wypadku, zasad resuscytacji krążeniowo-oddechowej, tamowania ran oraz udzielania pomocy osobom poszkodowanym.

2. Rękawiczki rowerowe

Obok kasku i specjalnych spodenek – wyposażenie niezbędne. Zwłaszcza na długie / przełajowe trasy. Rękawiczki zabezpieczą dłonie przed otarciami i odciskami. Na trasy terenowe (las, góry, ścieżki) będą wręcz niezastąpione.

3. Multitool

Miks noża, kombinerek, śrubokręta i kilku kluczy. Prawdziwy przyjaciel każdej rowerzystki i każdego rowerzysty. Niezbędny do bieżących napraw drobnych usterek – nie tylko tych rowerowych.

4. Ogniwa łańcucha + narzędzie do ich montowania

Nieoczywista, a przydatna rzecz. Choć zerwanie łańcucha należy raczej do tych rzadszych usterek, gdy przydarzy się nam gdzieś na bezdrożach, może być bardzo problematyczne. Zestaw nie zajmuje dużo miejsca, a samej  naprawy dokonamy w kilkanaście minut. Zabierz koniecznie jeżeli lubisz dzikie trasy, gdzie trudno będzie wezwać pomoc.

5. Trytyki

Uniwersalne narzędzie naprawcze, które przyda się na 1001 sposobów. Gdy coś się zepsuje z dala od cywilizacji, zdziwisz się jakie pokłady kreatywności wyzwoli w Tobie konieczność pilnej naprawy opartej na prowizorce. A w tego typu awaryjnych sytuacjach trytytki okazują się niezastąpione. Warto mieć zawsze kilka(naście) pod ręką.

6. Mapa

Zwykła, tradycyjna, drukowana mapa. Mimo rozwoju technologii, warto ją mieć przy sobie. Zwłaszcza gdy wybieramy się na trasę po bezdrożach, gdzie może być problem z zasięgiem, GPS się pogubi lub  rozładuje nam się telefon.

Mapa powinna być w odpowiedniej skali (im mniejsza, tym lepsza). Idealnie będzie, gdy da się na niej znaleźć rozrysowane dukty leśne, ścieżki oraz trasy rowerowe. Pamiętaj, by zabezpieczyć ją przed ryzykiem zamoknięcia (kup edycję wodoodporną lub zapakuj ją do specjalnej koszulki).

A tutaj znajdziesz rowery damskie, które sprawdzą się na całodniowych, terenowych wycieczkach, przy których mapa będzie nieodzowna.

7. Powerbank

Podczas wojaży rowerowych telefon służy do kontrolowania trasy, robienia zdjęć, nagrywania filmów, postowania w social mediach, komunikacji…

Dodatkowe obciążenie go koniecznością wyszukiwania trasy, może sprawić, że rozładuje się dużo szybciej, niż gdy z niego codziennie korzystamy. Warto się zatem zaopatrzyć w powerbank, zwłaszcza, że podczas wycieczki prawdopodobnie nie będzie ani miejsca, ani czasu by naładować go za pomocą ładowarki. Samej ładowarki prawdopodobnie też nie będzie pod ręką.

Nie zapomnij kontrolować stanu jego naładowania i staraj się go chronić przed ciepłem!

8. Drobne pieniądze

Przydadzą się niewielkie zakupy w trasie – czy to w sklepie, czy do kupna rolniczych / leśnych specjałów czy zapłatę za toaletę lub bilety wstępu na teren turystycznej atrakcji.

9. Chusteczki higieniczne (najlepiej wilgotne)

Chusteczki higieniczne przydadzą się nie tylko w sytuacji awaryjnej (gdy w promieniu 20 km nie będzie szans na toaletę). Będą również potrzebne, gdy będzie się trzeba na szybko umyć lub odświeżyć – przetrzeć twarz czy dłonie. Najlepiej wybierać te dla niemowląt (są delikatne i bardzo dobrze nawilżone).

10. Pompka

To jest ta rzecz, z której korzystamy na co drugiej wycieczce rowerowej. Weź taką, która posiada możliwość dopompowania dwóch różnych rodzajów wentyli. Kto wie, może poratujesz innego rowerzystę, któremu przydarzył się flak?

A jeżeli zbyt często dopompowujesz i naprawiasz swój stary rower i czujesz, że to właściwy moment, by rozejrzeć się za czymś lepszym i nowym – tu znajdziesz szeroki wybór jeżeli chodzi o rowery męskie.

11. Zestaw do klejenia dętek + zapasowa dętka 

Przez 99,9% czasu Twojej kariery rowerowej ten zestaw będzie bezużyteczny. Za to, gdy go zapomnisz zabrać, zwykle bywa tak, że coś się przydarzy. Dodatkowo pewnie będzie to akurat niedziela, w środku szczerego pola i alternatywą dla naprawy  na miejscu, będzie prowadzenie roweru przez kilka(naście) kilometrów i powrót pociągiem do domu z dwuśladem pod pachą. Dętka z zestawem do klejenia nie zajmują dużo miejsca w bagażu, więc lepiej je mieć, niż nie mieć.

12. Krem do opalania

W słoneczne dni trzeba się solidnie nasmarować kremem do opalania przed wyjściem z domu. Nie można zapomnieć też o 2-3 dawkach przypominających. Zwłaszcza, jeżeli planujesz całodniową wycieczkę, a na dworze temperatura będzie oscylować wokół 30 stopni Celsjusza. Wybieraj te kremy z wysokim filtrem. Smaruj części ciała, które podczas jazdy są ciągłe narażone na działanie promieni słonecznych – ręce, uszy, kark, twarz i łydki.

13. Zapięcie rowerowe

Dzięki niemu w spokoju ducha można zostawić rower i odsapnąć w przydrożnej knajpie czy kawiarni. Kłódka rowerowa jest niezbędna również, jeżeli wycieczki chcesz uzupełnić o piesze zwiedzanie atrakcji turystycznych.

14. Koszulka na zmianę

Może się przydać w wyjątkowo długie trasy i upalne dni. Odrobina odświeżenia w trakcie trasy nie zaszkodzi, zwłaszcza, gdy mamy wrażenie, że można ją wyżymać.

15. Dzwonek rowerowy

Jeden, mały przyrząd, który „robi kolosalną różnicę”. Ułatwia życie, gdy przejeżdżasz ścieżką parku lub pieszy zatarasuje ścieżkę rowerową. Dzwonek pozwala Ci uniknąć krzyczenia, znaczącego chrząkania, czy sunięcia „na plecach” pieszego, tak długo, aż się zorientuje, że ktoś za nim jedzie i sam ustąpi ci drogę. Dopiero kiedy kupisz i zamontujesz dzwonek, to do końca swojej cyklistycznej kariery będziesz zastanawiać się, jakim cudem wcześniej udało Ci się bez niego przeżyć na drodze.

16. Czapka / nakrycie głowy 

Nieoczywista rzecz, bo przecież masz kask. Ale gdy przystaniesz, odpoczniesz i zdejmiesz kask, czapka przyda się, by chronić głowę przed słońcem.

17. Okulary przeciwsłoneczne

Zwiększają komfort jazdy jeżeli chodzi o owady / pył, które mogą się dostać do oczu. Oczy mniej też będą się męczyć od natężenia światła, wyjątkowo dokuczliwego na trasach pozbawionych cienia drzew. Wybierz takie, które są specjalnie wyprofilowane i nadadzą się do jazdy na rowerze.

A jeżeli zamiast długich, terenowych wycieczek wolisz szaleństwa po mieście i potrzebujesz roweru wyczynowego – tu znajdziesz najciekawsze modele BMX.

A Ty bez czego nie wyobrażasz sobie wycieczki rowerowej? 

Napisz w komentarzu, co jest niezbędne dla Ciebie jeżeli chodzi o wycieczkę rowerową!

Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem serwisu.

Check Also

nawigacja rowerowa zalety

Nawigacja rowerowa: jak ją wykorzystać do pracy nad swoją sylwetką?

Poznaj niewielkie urządzenie, które znacząco może ułatwić, umilić i urozmaicić wycieczki rowerowe, a także codzienne …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail