Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Agresja w szkole film edukacyjny dla rodziców.
A czy Ty wiesz jak rozpoznać czy w szkole Twojego dziecka nie dzieje się coś złego?

5 objawów, że Twoje dziecko mogło paść ofiarą przemocy szkolnej

Czy wiesz co dzieje się w szkole twojego dziecka? Czy podejrzewasz, że mogło paść ofiarą szkolnej przemocy? Poznaj 5 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że to właśnie twoje dziecko mogło stać się ofiarą klasowej przemocy.

Obejrzyj film – 5 sygnałów, że dziecko mogło stać się ofiarą szkolnej przemocy

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Siniaki, zaczerwienienia, bóle ciała

Jeżeli twoje dziecko jest zatwardziałym piłkarzem, lubi biegać, skakać, wdrapywać się na drzewa i tak naprawdę codziennie wraca z jakimś zadrapaniem czy siniakiem, to wiesz, że jest to jego standardowy sposób spędzania wolnego czasu i takie uszkodzenia są normalne.

Natomiast, jeżeli nigdy wcześniej nie zauważyłeś u swojego dziecka siniaków, zadrapań czy bóli konkretnych części ciała, to powinieneś zwrócić na to uwagę. Jeżeli nie zapisało się na zajęcia związane z samoobroną, ze sportami walki, gdzie kontakt fizyczny jest rzeczą normalną, to prawdopodobnie ktoś wyrządza krzywdę twojemu dziecku.

2. Dziecko skarży się na bóle brzucha czy bóle głowy bezpośrednio przed wyjściem do szkoły

Bardzo często zdarza się tak, że dzieci, które wiedzą, że za chwilę muszą wrócić do miejsca, gdzie dzieje się coś, co nie jest dla nich przyjemne, gdzie ktoś je nęka, gdzie ktoś sprawia im przykrość, automatycznie dostają bólu głowy czy bólu brzucha.

Zdarza się, że na początku może być to symulowane, jednak z czasem, gdy problem narasta, a dziecko jest go coraz bardziej świadome, te bóle brzucha i bóle głowy stają się jak najbardziej prawdziwe.

3. Zaginięcia cennych przedmiotów z domu

Dziecku zginęły drogocenne rzeczy – pieniądze, może telefon czy biżuteria. Co więcej, takie rzeczy zaczynają znikać z domu. Niestety zdarza się tak, że dzieci będąc w szkole, w której są nękane przez agresora, są zmuszane przez niego do kradzieży pieniędzy czy rzeczy wartościowych, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Pamiętaj, jeżeli zauważysz, że takie rzeczy zaczęły ginąć w domu, to zanim wydasz negatywny wyrok i oskarżysz dziecko o kradzież oraz postanowisz je ukarać, zastanów się, czy przypadkiem nie było to jedyne rozwiązanie, jakie wymyśliło nasze dziecko, aby uniknąć pobicia czy innych przykrości ze strony szkolnego oprawcy.

4. Brak kolegów i koleżanek

Twoje dziecko nie posiada kolegów i koleżanek, z nikim nie spotyka się na podwórku, nie ma z kim zagrać w gry internetowe, nikt nie dzwoni albo nie przynosi zeszytów, kiedy było chore. Może to oznaczać, że dziecko padło ofiarą wykluczenia klasowego i tak naprawdę nie jest to przemoc ani werbalna, ani fizyczna.

Nikt go nie bije, nikt go nie obraża, ale też nikt nie chce się z nim bawić. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Możemy zaproponować dziecku, że zorganizujemy małe spotkanie dla jego kolegów z klasy u nas w domu, gdzie przygotujemy gry, zabawy i jakiś poczęstunek, by nasze dziecko mogło lepiej zapoznać się z kolegami i koleżankami.

Inna opcja to zapisanie dziecka na zajęcia dodatkowe związane z jego zainteresowaniami. Wówczas ma szanse poznać inne dzieci, które interesują się tym samym, co ułatwi mu nawiązanie z nimi kontaktu.

5. Dziecko jest smutne

Dziecko jest przygnębione, opuszcza lekcje, nic mu się nie chce. Nasz mały wulkan energii, który biegał po mieszkaniu, wiecznie się śmiał, chciał chodzić do szkoły, nagle zgasł.

Najprawdopodobniej dziecko ma jakiś problem w szkole, a my odbieramy tylko i wyłącznie tego efekt, czyli ten smutek. Jest to najwyższy czas, aby reagować i pomóc dziecku wydostać się z problemu, jakim może być szkolna przemoc.

Jak wspólnie pokonać szkolną przemoc? Poradnik dla dziecka i rodzica – KURS ONLINE

Jak pokonać przemoc w szkole - kurs od A do Z jak pomóc dziecko
Pomóż dziecku i razem pokonajcie przemoc w szkole!

Masz dodatkowe pytania? Zadaj je w komentarzu!

Jeżeli masz pytania dotyczące kursu lub przemocy w szkole – z chęcią na nie odpowiem.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Agresja i przemoc szkolna w środowisku szkolnym

15 powodów dlaczego dzieci nie mówią rodzicom o przemocy w szkole

Jesteś rodzicem dziecka, które uczęszcza do szkoły? Jeżeli tak, koniecznie musisz sprawdzić 15 powodów, dlaczego …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail