Jeżeli zastanawiasz się, jak pogodzić zabawę dwójki czy trójki dzieci, które są w różnym wieku, to nasz dzisiejszy film jest właśnie dla ciebie. Krótki opis problemu znajdziesz poniżej, ale jeżeli chcesz od razu poznać wszystkie nasze pomysły oraz rolę, jaką odgrywa rodzic, starsze dziecko i młodsze we wspólnej zabawie, to zapraszam do oglądania.
Jak pogodzić zabawę dzieci w różnym wieku?
Zaangażowanie do wspólnej zabawy dziecka starszego, np. 6-latka i młodszego, np. 2-latka wydaje się niemożliwe. Jak zatem zorganizować grę czy zabawę, by dzieci chętnie brały w niej udział razem i jedocześnie czerpały z niej radość?
Najważniejsze zasady:
- Ogranicz element rywalizacji między rodzeństwem
- Niech rodzeństwo działa w „teamie” przeciw rodzicowi
- Wybieraj zabawy, które opierają się na współpracy
- Wybieraj zabawy niwelujące przewagę starszego rodzeństwa (takie jak wzrost, siła)
Pomysły na zabawy:
1.Turlanie piłki
Starsze dziecko turla piłkę, a młodsze ma za zadanie mu je odebrać. Rodzić wspomaga młodszą pociechę, np. gilgotając starsze dziecko. Gdy zdanie zostanie wykonane, następuję zmiana. Tym razem rodzic turla piłkę, starsze dziecko ma za zadanie mu ją odebrać, a młodsze wspomaga brata lub siostrę.
2. Wyścig na ręcznikach
Na podłodze ustawiamy różne przeszkody – butelki, poduszki, kręgle, itp. Najpierw starsze dziecko ma za zadanie pokonać ten slalom jak najszybciej. Następnie starszak dostaje wagonik – młodsze dziecko kładzie się na wcześniej przygotowanym kocyku lub ręczniku, a starszak ma za zadanie złapać ten kocyk i ciągnąć go, pokonując przygotowany slalom. Zadaniem rodzica jest zadbanie o bezpieczeństwo młodszego dziecka. Kolejnym etapem może być przeciągnięcie siedzącego na kocyku rodzica przez rodzeństwo.
3. Budowanie i niszczenie wieży z klocków
Najpierw trudniejsze zadanie dla starszaka – budowa jak najwyższej wieży z klocków lub kubków, oczywiście na czas. Następnie młodsza pociecha, również pracując na czas, ma za zadanie całkowicie tę wieżę zburzyć. Następnie sprawdzamy komu poszło szybciej. Kolejny etap to budowa wieży przez rodzica, a dzieci mają za zadanie wspólnie ją zburzyć.
4. Wyścigi gokartów
Żeby rozpocząć zabawę musimy przegotować na tyle duże pudełko (lub dwa), do którego zmieści się zarówno starsze, jak i młodsze dziecko. Najpierw do pudełka wchodzi starszak, a rodzic pcha go po całym pokoju i pokonuje ostre zakręty tak, jakby śmigał właśnie w takim małym gokarcie. Możecie przygotować slalom między poduszkami, przemieszczać się między pokojami, itp. Kiedy skończymy wyścig starszaka, analogicznie postępujemy z młodszym dzieckiem. Następnie to starsze dziecko może pchać swoje rodzeństwo, a wszystko to można zrobić na czas i porównać komu lepiej poszło.
5. Podbijanie balonów
Prosta sprawa – dmuchamy dużą ilość balonów, a następnie wszyscy mamy za zadanie utrzymać ich w powietrzu jak najwięcej i jak najdłużej.
6. Ratownik/przeciąganie liny
Musimy przygotować linę – stare prześcieradło, bluzę, która może się podrzeć czy pas karate. Dzieciaki siadają po jednej stronie (jedno za drugim), rodzic po drugiej, wszyscy łapią za przygotowaną linę i rodzic ma za zadanie jak najszybciej przyciągnąć dzieci do siebie. Następnie zmieniamy rolę – to rodzeństwo ma przyciągnąć rodzica na swoją stronę.
Szukasz pomysłów na gry i zabawy z dzieckiem?
Sprawdź e-book – 47 pomysłów na gry i zabawy ruchowe dla całej rodziny.