Ciąża, utrata dużej masy ciała czy po prostu obwisła skóra brzucha jest wskazaniem do abdominoplastyki. Plastyka brzucha jest coraz bardziej popularną operacją plastyczną, dzięki której można uzyskać wymarzoną sylwetkę.
Abdominoplastyka – czym właściwie jest?
Abdominoplastyka potocznie nazywana plastyka brzucha, jest rozległą operacją mająca na celu usunięcie zwisającego fałdu brzusznego. Podczas takiej operacji prócz zwisającego fałdu brzusznego, usuwana jest także tkanka tłuszczowa oraz nadprogramowa skóra. Najczęściej problem dotyczy kobiet po ciąży, które często borykają się dodatkowo z rozejściem mięśni brzucha lub przepukliną brzuszną.
Także osoby które w szybkim czasie zrzuciły sporo kilogramów, co wiąże się z brakiem elastyczności skóry i problemem ze zwisającym nadmiarem skóry. Należy jednak pamiętać, iż operacja plastyki brzucha nie jest operacją odchudzającą. Aby zakwalifikować się do takiej operacji należy spełnić szereg wymagań, w tym między innymi prawidłowe BMI. Osoby otyłe nie są kwalifikowane do takiego zabiegu.
Wyróżniamy 3 rodzaje abdominoplastyki:
- Miniabdominoplastyka – wykonywana u pacjentów z niedużym nadmiarem skóry oraz tkanki tłuszczowej. Ten rodzaj plastyki brzucha można wykonać przy pomocy małych nacięć, dzięki którym można pod skórę wprowadzić endoskop. Można również wykonać tradycyjne cięcie, które ma nie więcej jak 10 centymetrów, i kształtem przypomina elipsę.
- Abdominoplastyka częściowa – jak sama nazwa wskazuje jest to zabieg częściowy, który wykonuje się tylko w dolnej partii brzucha, lub tylko w górnej części (abdominoplastyka odwrócona)
- Abdominoplastyka całkowita – złożona i wymagająca operacja chirurgiczna. Polega na usunięciu tkanki tłuszczowej oraz nadmiaru skóry ze śródbrzusza oraz podbrzusza. Podczas plastyki brzucha całkowitej, wykonywane jest również modelowanie mięśni prostych brzucha.
Jak wygląda całkowita plastyka brzucha?
Abdominoplastyka jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego oprócz bardzo dobrych umiejętności chirurga plastycznego, wymaga również asysty anestezjologa i zastosowania znieczulenia ogólnego. Przed operacją, chirurg wykonuje odpowiednie pomiary, a także zaznacza sobie linie, dzięki którym będzie w stanie odpowiednio wyciąć nadmiar skóry i usunąć tkankę tłuszczową. Pierwszym etapem operacji, jest wykonanie dosyć długiego cięcia – od biodra do biodra.
Następnie wycinany jest pępek, a skóra zostaje odwarstwiona. Usunięta tkanka tłuszczowa, pozwala odpowiednio napiąć skórę, i na nowo umiejscowić pępek. Jeżeli chodzi o cięcie i jego umiejscowienie, to wykonuje się go w taki sposób, aby ukryć go bielizną.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania?
Plastyka brzucha najczęściej wykonywana jest ze względów estetycznych. Oprócz estetyki operację mogą wykonać osoby które są aktywne fizycznie, starają się jeść zdrowo a jednak ich brzuch nie do końca spełnia ich wymagania. Wiotka skóra i nieestetyczne zwisające fałdy, mniejsze lub większe bardzo często wpływają na obniżenie samooceny.
Wskazaniem do plastyki brzucha, jest również wcześniejsza operacja bariatryczna, po której nadmiar skóry tworzy fartuch skórno-tłuszczowy.
Natomiast jeżeli chodzi o przeciwwskazania, to zaliczamy do nich:
- Przewlekłe choroby
- Zaburzenia gospodarki hormonalnej
- Zaburzenia krzepliwości
- Infekcje bakteryjne
- Żylaki
- Zły stan zdrowia
- Nieprawidłowe wyniki morfologiczne
- Niewydolność serca
- Nadciśnienie
Pacjent który kwalifikowany jest do operacji powinien również utrzymywać stabilną masę ciała, a także zrezygnować z palenia tytoniu. Palenie tytoniu znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się powikłań, oraz znacznie utrudnia gojenie ran. Kobiety planujące ciążę nie powinny wykonywać plastyki brzucha.
Jakie powikłania mogą wystąpić po abdominoplastyce?
Operacja jaką jest abdominoplastyka jest bardzo dużą ingerencją chirurgiczna w ciało. Istotną kwestia jest wybór doświadczonego chirurga plastyka, który wielokrotnie wykonywał modelowanie sylwetki. Doświadczony chirurg plastyk to połowa sukcesu, jednak pomimo dużej wiedzy i sporych umiejętności operacja niesie ryzyko powikłań. Decydując się na operację, powinniśmy mieć świadomość wystąpienia takich powikłań jak:
- Infekcje
- Zakrzepica żył
- Zakrzepy
- Martwica tkanek
- Rozejście mięśni
- Zaburzenie czucia
- Problem z gojeniem rany
- Krwotoki z rany
- Rozejście rany
- Obrzęk
- Asymetria
- Zakażenie rany
- Przebarwienia skórne
- Uszkodzenie narządów wewnętrznych
Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się powikłań, należy bezwzględnie stosować się do wszystkich zaleceń lekarza. Wskazane jest również korzystanie z pomocy fizjoterapeuty oraz serii drenaży limfatycznych.
Abdominiplastyka – zalecenia i okres rekonwalescencji
Okres rekonwalescencji polega głównie na noszeniu specjalnej bielizny uciskowej. W okresie 14 dni należy bezwzględnie odpoczywać. Po tym czasie zdjęte zostają szwy. Zdjęcie szwów nie oznacza powrotu do obowiązków domowych, należy pamiętać aby nie dźwigać, a także nie wracać do aktywności fizycznej. Bardzo ważną kwestią jest również odpowiednia pielęgnacja rany.
Zaleca się aby po operacji plastyki brzucha:
- Nie moczyć rany
- Starannie czyścić ranę
- Nosić bieliznę pooperacyjną aż do zakończenia okresu rekonwalescencji
- Nie forsować się
- Nie wracać do aktywności fizycznej bez zgody lekarza
- Zrezygnować ze solarium czy basenu na okres rekonwalescencji
- Nie dźwigać ciężkich rzeczy
- Nie stosować maści, kremów czy plastrów na ranę bez konsultacji z lekarzem
- Utrzymywać stałą masę ciała
- Regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne
- Zgłaszać do operatora każde niepokojące zmiany lub dolegliwości
Plastyka brzucha a jej efekty
Abdominoplastyka pomimo iż jest operacją z zakresu medycyny estetycznej, daje stałe efekty. Jedynym warunkiem jest czynna współpraca pacjenta. Aby efekt był stały, pacjent powinien utrzymywać prawidłową masę ciała – wystarczy jeść zdrowo, i wprowadzić chociażby minimalną aktywność fizyczną.