Za oknem coraz piękniejsza pogoda, drzewa się zielenią, ptaki śpiewają i znów chce nam się po prostu żyć. Wiosna to dobry i właściwie ostatni moment na to, by zadbać o powrót do formy i świetnej kondycji przed okresem wakacyjnym. Mamy na to prosty i sprawdzony sposób, który – poza dbaniem o smukła sylwetkę – pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze i zadbać o środowisko. Zaciekawiona? Jeżeli tak, to zapraszam do lektury.
Jak być bardziej fit i eko na wiosnę i do tego zaoszczędzić pieniądze?
To bardzo proste – zmień samochód na rower lub hulajnogę. Oczywiście nie twierdzę, że całkowicie masz zrezygnować z jazdy samochodem, bo na przykład spore zakupy ciężko będzie przewieź hulajnogą, jednak drogę do i z pracy czy uczelni, spokojnie możesz pokonać na przykład na rowerze. Oczywiście zmiana środka transportu będzie wymagała od ciebie nieco poświęcenia, jednak przyniesie ogrom korzyści.
Przede wszystkim zadbasz o formę i – co najfajniejsze – dzieje się tak przy okazji, bo do pracy i tak musisz dotrzeć. Ruch zużywa energię, a więc spala kalorie, a podczas godzinnej jazdy na rowerze (w zależności od intensywności i warunków drogowych) możesz spalić od 300 do nawet 800 kalorii.
Poza tym zadbasz o środowisko. Jeżeli zastąpisz samochód ekologicznym środkiem transportu, to zmniejszysz emisję CO2 do atmosfery. Średniej wielkości samochód benzynowy przejeżdżając dziennie 10 km emituje około 2,36 kg CO2 na osobę. Przy 20 dniach pracujących w miesiącu to 47,2 kg CO2 na osobę i to tylko przy dojeździe do pracy. Przypomnijmy, że rower czy hulajnoga, które są napędzane siłą naszych mięsni emitują 0 CO2 dziennie na osobę!
Oszczędzisz pieniądze. Przy stale rosnących cenach benzyny (przypomnijmy, że w chwili obecnej cena 1 litra to ponad 7 zł), zmiana samochodu na rower czy hulajnogę wydaje się naprawdę korzystna. Zwłaszcza, że możemy z nich korzystać właściwie przez około 8-9 miesięcy w roku (w zależności od aury). Do kosztów dochodzi serwisowanie samochodu, mycie, zmiana opon, bilety parkingowe, itp.
Oczywiście wybór roweru czy hulajnogi, również wiąże się z kosztami – bo odpowiedni sprzęt trzeba zakupić – ale dosyć szybko się one zwrócą. Stylowy, miejski i wygodny rower damski kupisz już za około 600zł. Cena zależy od tego jakiego modelu szukasz i po jakim terenie zamierzasz jeździć. I nie jest prawdą, że żeby kupić dobry i tani rower, to musisz poświęcić sporo czasu na jego wybór.
Rowery są dostępne w wielu sklepach internetowych, gdzie możesz wybrać kryteria, które cię interesują i posiłkować się opiniami użytkowników. Ta sama zasada tyczy się hulajnogi. Dobry i sprawdzony sprzęt kupisz nawet za około 200zł. Ważne by spełniał kryteria związane z wagą i wzrostem użytkownika.
Decydując się na ekologiczny środek transportu zaoszczędzisz również swój czas. To oczywiste, że jadąc do pracy (czy gdziekolwiek) rowerem lub hulajnogą, oszczędzisz sporo czasu nie stojąc w korkach. Coraz więcej miast inwestuje w ścieżki rowerowe, ponadto jadąc na rowerze czy hulajnodze możesz wybrać dowolną drogę – przez środek ulubionego parku czy po nadmorskiej promenadzie. Coraz więcej instytucji, sklepów, muzeów, parkingów i innych miejsc użytkowych wydziela miejsca, w których możesz postawić i zabezpieczyć swój rower. Także załatwienie sprawy urzędowej czy zakupów, nie wymaga użycia samochodu.
I na koniec jeszcze jedna korzyć, o której często zapominamy – endorfiny! Każdy ruch zapewnia nam zastrzyk endorfin, czyli hormonów szczęścia. Chwila jazdy na świeżym powietrzu po prostu poprawia nam humor, pozwala cieszyć się naturą, odstresować i dotlenić. Dzięki jeździe na rowerze czy hulajnodze łatwiej poradzisz sobie z codziennym stresem i zadbasz o zdrowszy sen.
Pamiętaj o bezpieczeństwie!
Jeżeli zdecydujesz się na zakup roweru lub hulajnogi, to nie zapominaj o zakupie kasku! Odpowiednio dobrany kask rowerowy, w połączeniu ze sprawnym sprzętem i zdrowym rozsądkiem, to najważniejsze i przede wszystkim, najbardziej od nas zależne elementy bezpiecznej jazdy. Pamiętaj, że aby kask mógł naprawdę spełniać swoją rolę, to powinien być dobrej jakości, odpowiednio pasować do twojej głowy i powinien być eksploatowany zgodnie z przeznaczeniem i specyfiką użytych do jego wykonania materiałów.
Kaski rowerowe dobiera się przede wszystkim pod kątem rozmiaru – nie powinny być zbyt małe, by nie powodowały dyskomfortu użytkowania, ale też zbyt szerokie, gdyż mogą zsuwać się użytkownikowi na oczy i niedostatecznie chronić głowę. Ich wybór jest natomiast szeroki – mają różne kształty i wzory, także można zaszaleć, a nawet zrobić z takiego kasku element modnego czy ekstrawaganckiego look’u.
Rower czy hulajnoga?
Na to pytanie nie odpowiem, bo to kwestia indywidualna. Ale jeżeli się wahasz, to zadaj sobie kilka poniższych pytań, a wybór stanie się łatwiejszy.
- Na czym lubię (bardziej) jeździć?
- Jaką drogą będę jeździć? Opracuj przykładową mapę swojej trasy do pracy czy na uczelnię i na tej podstawie określ, który środek transportu będzie lepszy.
- Jaki budżet mogę przeznaczyć na zakup, uwzględniając sprzęt + kask?
- Czy będę korzystać ze sprzętu również w innych sytuacjach niż dojazd do pracy (na przykład rekreacyjnie, albo wyczynowo)?
A jeżeli nadal nie wiesz co wybrać, to zawsze możesz zaszaleć! Sprzedaj samochód i kup to i to!
Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem
Źródła:
https://pgbikes.pl/porady-rowerowe/trening-i-zdrowie/co-daje-jazda-na-rowerze-6-korzysci-dla-twojego-zdrowia-i-samopoczucia/
https://swiatoze.pl/5-powodow-dla-ktorych-warto-zaczac-jezdzic-na-hulajnodze/#3_Hulajnoga_-_efekty_-_zgrabna_sylwetka_i_dobry_humor
https://kross.eu/pl/blog/porady-zakupowe/dlaczego-kask-to-najlepsza-rowerowa-inwestycja