Choroby serca to coraz częstsze schorzenia u wielu Polaków.
Sprawdź jak dbać o siebie by zapobiec chorobom serca.

Najczęstsze choroby serca Polaków

Prowadzisz niezdrowy tryb życia? Często się stresujesz, unikasz aktywności fizycznej i chętnie sięgasz po używki? Licz się z tym, że w przyszłości nie unikniesz chorób serca.

Rodzajów jest naprawdę wiele, ale każdy z nich może być tak samo groźny dla zdrowia oraz życia. Jakie są choroby serca? Sprawdź, które są najczęściej diagnozowane i jak ich uniknąć.

Choroby serca – nazwy schorzeń i objawy

Stres, otyłość, zła dieta, siedzący tryb życia… to tylko jedne z przyczyn chorób serca. Nazw schorzeń jest naprawdę wiele, ale same ich rodzaje niewiele nam mówią, bez znajomości objawów. Na co zwracać uwagę?

Pierwszym sygnałem do zmartwień powinien być silny ból w klatce piersiowej oraz kołatanie serca. Oczywiście należy się niepokoić, dopiero gdy dolegliwości często się powtarzają – pojedyncze zdarzenia nie zawsze muszą świadczyć o pogorszeniu stanu zdrowia. Ból zaczynający się od mostka, a następnie promieniujące w stronę ramion i szczęki może jednak sygnalizować zawał.

Warto wiedzieć: Choroby serca negatywnie wpływają na działanie całego organizmu. Praca serca przypomina działanie pompy – rozprowadza krew i dostarcza do narządów, tkanek oraz komórek tlen, a także inne potrzebne składniki. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń prawidłowe funkcjonowanie ciała jest niemożliwe!

Często odczuwasz silne zmęczenie, chociaż nie ma ku temu żadnych podstaw? To kolejny znak, że warto sprawdzić, czy nie zagraża Ci żadna z chorób serca i układu krążenia. Osłabienie wydolności organizmu oraz duszności nie zawsze muszą oznaczać problemy z układem oddechowym. Groźne są również wszelkiego rodzaju zasinienia oraz obrzęki kończyn dolnych. Oznacza to, że serce nie doprowadza krwi w odpowiedni sposób – warto skonsultować to z lekarzem.

Jakie są choroby serca – rodzaje

Choroby serca i układu krążenia to jedne z najczęstszych powodów śmierci Polaków – odpowiadają za niemal połowę wszystkich zgonów.

Szczególnie popularne są:

  • wady wrodzone lub nabyte – np. zarośnięte zastawki,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • miażdżyca – W Polsce rocznie ginie ok. 30 tysięcy ludzi,
  • niewydolność serca – dotyczy 700 tysięcy Polaków,
  • zaburzenia rytmu serca – np. arytmia, tachykardia,
  • choroba niedokrwienna – dotyczy ok. 1 mln Polaków,
  • zawał serca – rocznie ok. 90 tysięcy przypadków,
  • nadciśnienie tętnicze – choruje ok. 13 mln Polaków.

Pamiętaj, aby nie bagatelizować objawów. Każda z chorób serca może Cię dotyczyć bez względu na wiek. Niektórych schorzeń możesz być nawet nieświadomy!

Szukasz szybkiej pomocy specjalisty? Skorzystaj z leczenie chorób serca w Salve. Poradnia pomaga w walce z wrodzonymi oraz nabytymi wadami bez względu na sytuację, oraz wiek chorego. Z myślą o komforcie pacjentów konsultacje prowadzone są bezpłatnie na NFZ lub mają charakter prywatny – to Ty wybierasz, która opcja jest dla Ciebie bardziej komfortowa.

Choroby serca i naczyń – profilaktyka

Choroby serca uznawane są za schorzenia cywilizacyjne. Oznacza to, że za ich rozwój jest odpowiedzialny przede wszystkim zmieniający się styl życia.

Jak się przed nimi uchronić?

  • Przede wszystkim zwolnij. Pośpiech i silny stres to najczęstsze powody chorób serca i naczyń krwionośnych.
  • Zadbaj o zdrową dietę. Cukrzyca, nadwaga oraz otyłość przyczyniają się do chorób serca i układu krążenia. Ogranicz słodkie przekąski oraz niezdrowe tłuszcze.
  • Zrezygnuj z używek. Papierosy oraz alkohol także powodują groźne choroby serca – przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, którego często można być nieświadomym.
  • Pamiętaj o aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia źle wpływa na działanie całego organizmu.

Zawsze lepiej zapobiegać, aniżeli leczyć. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem, co nie oznacza, że choroby serca u młodzieży to rzadkość – najczęstszym powodem są wady wrodzone. Spokój ducha zagwarantują Ci badania kontrolne. Postaraj się przynajmniej raz w roku zbadać krew, glukozę oraz poziom cholesterolu i kreatyniny. Regularnie mierz ciśnienie – zmiana może nastąpić w każdym momencie np. w czasie silnego stresu. Twoje serce Ci za to podziękuje!

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail