Maszynka do mielenia mięsa służy nie tylko do przygotowywania potraw na bazie mięs, lecz dzięki uniwersalnym przystawkom oraz sitkom można przy jej pomocy pokroić warzywa, wycisnąć sok, zmielić kawę a nawet posiekać twarde orzechy. Zobacz, jak praktyczne i wielofunkcyjne może być jedno urządzenie!
Zalety mielenia mięsa w domu
Czy warto w ogóle posiadać maszynkę do mielenia mięsa, skoro na sklepowych półkach można kupić już gotowe, zapakowane w plastikowe tacki mięso lub też sięgnąć po gotowe mrożone porcje? Jak najbardziej, bowiem rozdrabniając mięso w domu nie tylko przyczyniamy się do redukcji zużycia plastiku, ale przede wszystkim mamy świadomość tego, z jakim rodzajem mięsa mamy do czynienia.
Świeże, duże kawałki mięsa mielimy samodzielnie i dzięki temu mamy pewność, że będziemy wykorzystywać produkt najwyższej jakości i świeżości w porównaniu do gotowych mieszanek mięsa mielonego, w których nie zawsze możemy być pewni jakości czy też rodzaju mięsa. Jednym słowem: mamy pełną kontrolę nad tym, co wrzucamy do maszynki i co będziemy późnej spożywać.
Ponadto istnieje jeszcze jeden aspekt, jakim jest stan higieny przemysłowych maszynek dostępnych w dużych sklepach spożywczych i marketach: nie zawsze mamy kontrolę nad tym, czy jest ona regularnie myta i czyszczona.
Maszynka do mielenia mięsa – czy warto?
Maszynka do mięsa to niezawodny kuchenny pomocnik każdej pani domu. Pozwala nie tylko na mielenie mięsa, ale również na rozdrobnienie lub przetarcie innych składników, takich jak warzywa czy orzechy. Urządzenie wynaleziono w XIX wieku i początkowo było zasilane pracą ludzkich rąk, często nadal można je znaleźć w kuchennych szafkach babć i ciotek. Pozwala zmielić lub poszatkować mięso na mniejsze kawałki i w zasadzie na tym jego funkcja się kończyła, bowiem rozdrobnienie orzechów było czasochłonne i bardzo męczące. Elektryczne maszynki do mielenia mięsa z ich poprzedniczkami łączy jedynie fakt, że są w stanie rozdrobnić mięso. I w zasadzie tylko tyle, bo dzisiejsze sprzęty pozwalają nie tylko na klasyczne mielenie, ale pełnią wiele innych użytecznych funkcji.
Nowoczesne maszynki do mięsa niczym nie przypominają tych sprzed lat. Na przykład urządzenie marki Bosch ProPower posiada bardzo wysoką moc 2000 W w przypadku zablokowania silnika oraz 8-centymetrową komorę mielenia, dzięki czemu w ciągu minuty można przygotować nawet 3,5 kg surowego mięsa. Funkcja rewers umożliwia cofnięcie obrotu maszynki bez konieczności jej rozkręcana, co jest szczególnie ważne w przypadku utrudnionego mielenia twardych elementów lub dużych kawałków mięsa. Docenianym przez użytkowników jest również schowek na kabel oraz dodatkowe akcesoria, które możemy mieć zawsze pod ręką.
W jaki jeszcze sposób można wykorzystać maszynkę do mielenia mięsa?
Wbrew nazwie, maszynka do mielenia mięsa nie służy jedynie do przygotowywania wyrobów mięsnych. Posiada ona dodatkowe tarcze, dzięki którym można pokroić w drobniejsze lub grubsze wiórki warzywa (na przykład pietruszkę czy marchewkę), pokroić je w plasterki (ogórki, buraki czy kalarepkę) oraz zetrzeć na placki (zarówno ziemniaki, jak i dynię czy cukinię).
Maszynki do mielenia pozwalają również na przygotowanie domowego, 100% soku z cytrusów dzięki nakładce do wyciskania owoców cytrusowych, samodzielne zmielenie ziaren kawy czy też ziół dzięki młynkowi żarnowemu, a także wyciskaniu soku z miękkich owoców i warzyw. Nie ma tez problemów ze zmieleniem lub rozdrobnieniem twardych orzechów lub nasion, które często sprawiają kłopotom mniejszych urządzeniom kuchennym typu blender.
Wszystkie informacje na temat praktycznych przystawek i akcesoriów do elektrycznych maszynek do mięsa marki Bosch znajdziesz na stronie https://www.bosch-home.pl/lista-produktow/drobny-sprzet-kuchenny/maszynki-do-mielenia.
Jak wybrać maszynkę do mielenia mięsa?
Elektryczna maszynka do mięsa to wydatek na długie lata, dlatego należy dokładnie przeanalizować, do czego będziemy jej potrzebować i w zależności od potrzeb, doprać odpowiedni model. Decydując się na konkretny model, należy uwzględnić trzy główne elementy: moc silnika (nie mylić z ilością poboru energii elektrycznej), wydajnością urządzenia oraz dołączonymi przystawkami i końcówkami.Kryterium cenowe nie powinno być dominujące, bowiem powinniśmy wybrać urządzenie odpowiadające naszym rzeczywistym potrzebom kuchennym.
Urządzenia kuchenne marki Bosch oferują trzy rodzaje maszynek do mielenia:
Seria ProPower – o największej mocy do 2000 W i szybkości mielenia do 3,5 kg mięsa w ciągu minuty. W zestawie znajdziesz trzy sitka i nożyki wykonane z nierdzewnej stali, dwa wielofunkcyjne bębny do krojenia w wiórki oraz plastry, a także dedykowane nasadki: masarska do robienia domowych kiełbas oraz do kebbe charakterystycznego dla potraw kuchni bliskowschodniej.
Seria CompactPower – sprawdzą się podczas codziennej pracy, bowiem silnik o mocy do 2000 W pozwala na zmielenie 2,5 kg mięsa w ciągu minuty, a także przygotowanie warzyw w postaci drobnych i grubych wiórków, plasterków lub też starcia ich na papkę dzięki specjalnym szatkownicom. Dwustronny nożyk wykonany ze stali nierdzewnej charakteryzuje się długą żywotnością. Dodatki do zestawu w postaci nasadki masarskiej, wyciskarki do cytrusów, wyciskarki do miękkich owoców i warzyw czy młynek żarnowy pozwolą na stworzenie niemal nieograniczonej liczby dań i słodkich deserów.
Seria SmarPower – dedykowana jest osobom, które dopiero rozpoczynają swoją kulinarną przygodę i stawiają pierwsze kroki . Niewielkie rozmiary urządzenia oraz dołączone do niego trzy praktyczne sitka pozwolą w ciągu kilku minut przygotować mięso na kotlety, wycisnąć sok z miękkich owoców czy też przygotować placki ziemniaczane. Maszynka posiada silnik o mocy do 350 W oraz stabilne, gumowe przyssawki.
Jak widać na przykładzie produktów marki Bosch, maszynka do mielenia mięsa już dawno przestała pełnić rolę jedynie rozdrabniacza i szatkowacza do mięsa. Urządzenia są niezwykle trwałe i solidnie wykonane i pełnią wiele ról. Mając jedynie maszynkę do mielenia i kilka przystawek, można samodzielnie zmielić kawę, orzechy czy mak, posiekać warzywa na surówkę, wycisnąć sok, przygotować owocowy mus, a także półprodukty do zrobienia domowych pasztetów, kotletów i kiełbas.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu