Swędzenie skóry to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która również może być objawem choroby. Dlatego warto zwracać uwagę na to, co dzieje się z naszą skórą i szybko reagować na każde niepokojące zmiany. Skąd bierze się swędzenie i zaczerwienienie skóry? W jaki sposób można złagodzić przykre objawy skórne? Kiedy pomogą tylko leki, a kiedy wystarczą domowe sposoby i maść przeciwświądowa bez recepty?
Skąd bierze się dokuczliwe swędzenie skóry?
Swędzenie skóry ma wiele przyczyn i w dużej mierze zależy od tego, jakiego miejsca na ciele dotyczy. Skóra może zacząć nas swędzieć z powodu alergii, stanu zapalnego, chorób zakaźnych, ugryzienia przez owady, zmian temperatury otoczenia, suchego powietrze w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, przewlekłego stresu, nieodpowiedniej odzieży, a nawet niedostatecznego nawodnienia organizmu. Świądowi często towarzyszy zaczerwienienie oraz łuszczenie naskórka. Pamiętajmy, że prawidłowo funkcjonująca skóra nie powinna reagować swędzeniem, ani zaczerwieniem. Jeśli ciągle coś nas swędzi to znak, że równowaga skóry została zaburzona.
Poradniki Bepanthen: Atopowe zapalenie skóry i Egzema – baza wiedzy
Świąd skóry wywołany przez choroby może być niebezpieczny, wymaga konsultacji dermatologicznej i zastosowania przepisanych leków. Jakie choroby może zdiagnozować u nas lekarz? Dokuczliwe swędzenie skóry często towarzyszy grzybicy. Jest to bardzo częsta choroba i łatwo się nią zarazić. Jeśli nasz naskórek zaczynają pokrywać czerwone, łuszczące się plamy i drobne łuseczki to może być właśnie grzybica. Swędzące zaczerwienienia na skórze towarzyszą również osobom cierpiących na świerzb. Chorobę wywołuje pasożyt zwany świerzbowcem, który drąży korytarze pod powierzchniową warstwą naszej skóry. W wyniku tych działań na naskórku pojawia się czerwona, chropowata wysypka, która zwykle dotyczy przestrzeni między palcami, łokci, nadgarstków, piersi, pośladków i pasa.
Inne choroby, w których przebiegu pojawia się świąd i zaczerwienienie skóry to zapalenie skóry (towarzyszą mu czerwonawe lub wyraźnie różowe swędzące plamy i rozległe pęcherze), zakażenie enterowirusami (objawy umiejscawiają się w okolicach pośladków oraz w przestrzeniach pomiędzy placami u stóp i dłoni), liszajec zakaźny (charakteryzuje go silny świąd i nieestetyczne strupy). Problemy ze swędzącą skórą towarzyszą również wstrząsom alergicznym, niedoczynności tarczycy, zapaleniu wątroby, niewydolności nerek, żylakom i cukrzycy.
Jak pielęgnować swędzącą i zaczerwienioną skórę?
Jeśli swędzeniu skóry nie towarzyszą żadne zmiany skórne, możemy spróbować domowych metod i przekonać się, czy przyniosą pozytywne rezultaty. Pamiętajmy, że na swędzącą skórę nie pomaga drapanie. Prowadzi ono do dalszego zaognienia zmian i drażni skórę. Dodatkowo zbyt silne drapanie może doprowadzić do uszkodzenia naskórka i wnikania pod skórę chorobotwórczych bakterii, wirusów i grzybów. Starajmy się, więc traktować naszą skórę bardzo delikatnie i nie uszkadzać jej.
Dobrym sposobem na złagodzenie swędzących dolegliwości są różnego rodzaju kąpiele. Już sama kąpiel w letniej wodzie z odrobiną oliwki może przynieść nam ulgę. Jeśli swędzenie jest uporczywe, wypróbujmy kąpiel z dodatkiem płatków owsianych lub siemienia lnianego. Do wanny pełnej gorącej wody należy wrzucić zmielone płatki owsiane lub siemię lniane, które uprzednio chwilę pogotowaliśmy na gazie. Kąpiel w takiej miksturze przyniesie naszej skórze ukojenie. Innym skutecznym sposobem jest dodanie do wody sody oczyszczonej (szklanka na pełną wannę) lub skondensowanego mleka (puszka na pełną wannę). Do mycia ciała używajmy tylko nawilżających emolientów, a po dokładnym wysuszeniu skóry nałóżmy hipoalergiczny balsam.
Jeśli męczy nas miejscowe swędzenie skóry, możemy przyłożyć do tego miejsca zimny okład lub kostkę lodu. Pomocny może okazać się również aloes (świeża roślina lub ekstrakt z aloesu), który nie tylko łagodzi swędzenie, ale też nawilża i oczyszcza skórę. Sięgnijmy też po ocet jabłkowy, który świetnie działa zarówno miejscowo, jak i dodany do kąpieli. Wystarczy wlać dwie szklanki octu na pełną wannę wody i moczyć skórę przez 30 minut. Pomocna będzie również maść na zaczerwienienie skóry, która walczy z uporczywym swędzeniem. Tego typu specyfiki bez problemu dostaniemy w każdej aptece. Składniki aktywne maści złagodzą podrażnienia, nawilżą skórę i szybko przyniosą ulgę podrażnionym miejscom. Jeśli powyższe metody nie pomogły na zaczerwienienie i swędzenie skóry, to nie ominie nas wizyta u dermatologa.
Gazetawroclawska.pl: Domowe sposoby na swędzącą skórę
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem serwisu