Pieprz występuje w wielu odmianach i gatunkach. Najbardziej popularne gatunki pieprzu to: Długi, Czarny, Lekarski, Gwinejski, Kubeby i Wąskolistny; różnica w właściwościach jest nieznaczna. Gatunki te, wykazują odrębność tylko pod względem smakowym, jedne są mniej, inne bardziej ostre.
Pieprz czarny – najpopularniejszy w Polsce
Jest to najbardziej rozpowszechniona odmiana tej przyprawy. Cechuje się wyrazistym, stosunkowo ostrym smakiem.
W naturze występuje, jako tropikalna liana, pochodzi najprawdopodobniej z Indii, przyprawę wytwarza się z owoców. Ostrzejsza odmiana powstaje, gdy ususzymy nie do końca dojrzałe owoce, wtedy otrzymujemy właściwy pieprz czarny, lecz gdy ususzymy dojrzałe, czerwone owoce, otrzymamy łagodniejszy pieprz biały.
Pieprz czarny możemy kupić pod dwoma postaciami. Co lepsze? Zobaczcie sami.
Postać pieprzu | Zalety | Wady |
Mielony |
|
|
Ziarnisty |
|
|
Właściwości kulinarne pieprzu
Pieprz czarny ze względu na zawartą w nim Piperynę jest pikantny, a w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi otrzymujemy charakterystyczny smak i zapach.
Warto wiedzieć, ze pieprz można dodać nie tylko do mięs lub warzyw. Możemy go używać jako świetny podkreślacz smaku w zupach i chłodnikach, a nawet w czekoladzie. Odrobina pieprzu dodana do gorącej czekolady doda jej właściwości rozgrzewających i umocni smak czekolady.
Właściwości lecznicze pieprzu czarnego
Warto wiedzieć, ze spożywanie pieprzu ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Według badań naukowych korzystnie wpływa między innymi na żołądek, pobudzając go do trawienia. Pomaga również np. leczyć choroby skóry, takie jak np. bielica. Dzięki właściwością antybakteryjnym wspomoże również nasz organizm w walce z przeziębieniem i kaszlem.
Jako że pieprz jest przeciwutleniaczem pomaga zwalczać szkodliwe działanie wolnych rodników, a tym samym może przyczynić się do zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na raka.
Co ciekawe, według naukowców, pieprz może przyśpieszać przemianę materii i podziały komórek tłuszczu, co przekłada się na szybszą utratę zbędnych kilogramów.
Przeciwwskazania
Osoby po operacjach jamy brzusznej (głównie chodzi o układ pokarmowy i trawienny) powinny unikać używania pieprzu lub skonsultować się z lekarzem, gdyż pieprz drażni np. śluzówkę jelita. Niezalecane jest również spożywanie tej przyprawy przez osoby z wrzodami żołądka.
Używam dużo pieprzu zarówno sypkiego mielonego jak i ziarnistego. Wszystko zależy od tego do jakich potraw. Do niektórych lepiej dać trochę świeżo zmielonego, który jest lżejszy w smaku i wtedy chętnie wybieram mielony pieprz czarny z Wietnamu. Jeśli potrzebuję do większej ilości potrawy jak np do bigosu czy bitek to wtedy biore go w wersji zarnistej.