Choć może się to wydać nieco dziwne, możemy przygotować zakwas buraczany, który nadaje się do… picia. To potężna dawka witamin!
Składniki:
- 1 kg pokrojonych buraków
- 3 ząbki czosnku
- skórka z chleba razowego (opcjonalnie, dla szybszego zakiszenia)
- 2 litry przegotowanej, zimnej wody
- odrobina soli kamiennej
Przygotowanie:
W szklanym słoju lub kamiennym garnku zalać buraki, przykryć np. gazą i trzymać w ciepłym miejscu.
Możemy włożyć skórkę chleba razowego – wtedy zakwas szybciej się zakisi. Jeśli włożyliśmy skórkę, wyjmujemy ją po 2 dniach.
Zakwas kisi się około 3-5 dni. Po tym czasie przecedzamy zakwas, przelewamy do słoików i możemy trzymać w lodówce przez kilka dni.
Używamy do picia i zakwaszania barszczu.
Zakwas pijemy z proporcji:3/4 szklanki zakwasu i ¼ szklanki wody.
Możemy dodać zioła np. majeranek, zmielony kminek, pieprz , czosnek – to już w zależności od naszego gustu.
Uwaga: dobrze jest włożyć skórkę z chleba do gazy lub papierowej torebki do zaparzania herbaty- będzie łatwiej usunąć ją w całości po kilku dniach.
Picie zakwasu buraczanego jest wskazane w diecie oczyszczająco-warzywnej dr Dąbrowskiej.
Robię zakwas od wielu lat, ale… na dwa kilo buraków daję pokrojone w plasterki 200 g selera korzeniowego i po 150 g pietruszki (korzenia) i marchwi! To co powstaje, do niezwykle smaczny napój buraczany ze smakiem klasycznych jarzyn! Wypijam co dwa dni szklankę (dodaję 1/3 wody żywieckiej bez gazu)!
Zbyszku, dzięki za info 🙂 Mamy nadzieję, ze ktoś też skorzysta z Twojego przepisu i buraki będą jeszcze lepsze.
Zbyszku, robiłam identyczny, jak Ty. Do barszczu jest super, do picia – wstręcizna!
witam.! ja dodaję jeszcze odrobinę drozdzy ;jwychodzi z tego pyszny napój gazowany który skusi nawet dziecko-niejadka ; doskonale podnosi hemoglobinę ))
Świetny pomysł, nie słyszeliśmy o tym, trzeba będzie na pewno spróbować 🙂
witam, aby buraki ukisiły się szybko -bez pleśni- potrzebują ciepła. W mojej kuchni jest chłodno więc raz dziennie wstawiam kamionkę z zakwasem do garnka z gorącą wodą.
Super – dzięki za podpowiedź! Czasem tak jest, że nie zawsze można pamiętać o wszystkim. Dobrze, że się udzielacie – dzięki temu inni też będą mogli skorzystać z Waszych pomysłów i podpowiedzi. Powoli tworzymy „bractwo” buraka kiszonego 🙂
Robiłam taki zakwas w różnych wersjach (chodzi o dodatki, przyprawy), jak byłam w trakcie chemioterapii. Do zupy jest super, ale do picia? Jest tak wstrętny, że powiedziałam sobie, że wolę umrzeć, niż pić to paskudztwo!
Co kto lubi 😉 Nam w redakcji wszystkim smakujex
Dawno nie robiłam zakwasu buraczanego, ale bardzo mi smakował, będą młode buraki większe to zrobię 🙂
Krystyna ,chyba trochę przesadzasz 🙂 Piłam różne wersje ale uważam ,ze z ilością nie można przesadzać i lepsza jest wersja rozcieńczona wodą 🙂
Warto wiedziec, że buraki należy dobrze wymyc, ale nie obierac. Skórka chleba pieczonego na zakwasie jest ok, ale po co zasmiecac drożdzami?