Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia- każdy z nas to wie, ale nie każdy wykorzystuje tą wiedzę w praktyce. Niejedzenie śniadań skutkuje gorszą przemianą materii, brakiem kontroli nad apetytem, kiepskim samopoczuciem, kłopotami z koncentracją- czyli ogólnie gorszym funkcjonowaniem organizmu.
Podczas snu nasz organizm cały czas pracuje, dokonując procesów naprawczych tkanek, nasilają się procesy utylizacji toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Do tych procesów potrzebne są nie tylko białka, witaminy i składniki mineralne, ale również pewna ilość energii. Zatem po nocnej przerwie w dostarczaniu posiłków zapasy energetyczne zostają uszczuplone. Po przebudzeniu poziom glukozy we krwi jest najniższy w ciągu doby, zatem dlatego rano mamy większą ochotę na słodkie płatki, dżem, aniżeli na produkty białkowe.
Niestety tylko i wyłącznie słodki posiłek nie jest dobrym pomysłem na śniadanie, ponieważ powoduje szybki i duży wyrzut insuliny, co wiąże się z równie szybkim spadkiem glukozy we krwi i napadem głodu.
Zdrowe śniadanie powinno być obfite i nie ma obawy, że jego wielkość zaszkodzi naszej sylwetce! Organizm w godzinach porannych uzupełnia deficyt składników odżywczych, a więc jest w stanie wzmożonego zapotrzebowania energetycznego i nie magazynuje energii w postaci tkanki tłuszczowej, ale czerpie ją z pożywienia.
Z kolei zaniedbywanie jedzenia śniadania może prowadzić do gromadzenia się tkanki tłuszczowej, a to dlatego, że organizm przechodzi w tryb oszczędzania spowalniając przemianę materii i kumulując energię na zapas w obawie przed kolejnymi deficytami energetycznymi.
Co powinno składać się na pełnowartościowe śniadanie?
W skład zdrowego śniadania powinny wchodzić węglowodany złożone, które powoli uwalniają energię nie powodując nagłych wyrzutów insuliny. Węglowodany złożone to na przykład: chleb żytni razowy, pieczywo graham, płatki owsiane, płatki jęczmienne, kasze. Należy unikać węglowodanów prostych czyli: białego pieczywa, płatków kukurydzianych, kaszy manny.
W śniadaniu powinno się znaleźć również źródło pełnowartościowego białka. Najlepszymi źródłami białka w śniadaniu są produkty mleczne, chuda wędlina, ryby. Produkty białkowe nie powinny być jednocześnie tłuste, powoduje to spowolnienie trawienia.
Tłuszcze które powinny znaleźć się w śniadaniu to miękkie margaryny dobrej jakości lub niewielkie ilości masła. Świetnym pomysłem jest również stosowanie łyżeczki oleju lnianego do sałatek.
Nie można zapomnieć o porcji świeżych warzyw, których nie trzeba sobie żałować.
Do śniadania korzystnie jest spożyć również porcję owoców (porcja to ilość owoców mieszcząca się w garści). Pamiętaj też, że sok z kartonu niekoniecznie jest dobrym pomysłem – lepiej wybrać sok ze świeżo wyciśniętych owoców.
Koniecznie sprawdź nasze pomysły na zdrowe śniadania.