Co znajduje się w kremie?
Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego jedne kremy kosztują 15 złotych, a inne są dziesięciokrotnie droższe? Wbrew pozorom różnica tkwi nie tylko w popularności, nazwie i prężnie działającym dziale marketingu, różnica tkwi przede wszystkim w ilości i rodzaju użytych składników aktywnych.
Kremy z najniższej półki składają się zazwyczaj z gorszej jakości surowców (np. parafina, olej mineralny) i małej ilości składników aktywnych. Droższe kremy są oczywiście nieco bogatsze w substancje aktywne, ale ile ich tak naprawdę jest, wie tylko producent, dlatego być może nie warto przepłacać?
Szukasz przepisów na krem domowej roboty?
Nie musisz przekopywać całego internetu, by znaleźć przepisy na kremy, które możesz sama przygotować w domu! Na naszym portalu, znajdziesz ponad 20 różnych, kompletnych przepisów, które pozwolą Ci na przygotowanie większości potrzebnych kremów:
Kliknij i sprawdź przepisy na kremy naturalne przygotowywane w domu.
Jak samodzielnie przygotować krem w domu?
Samodzielne przygotowanie kremu nie jest trudne, ale wymaga nieco cierpliwości i czasu. Bardzo ważne jest dokładne przeczytanie instrukcji, staranne wymieszanie składników i dodawanie ich w odpowiedniej kolejności, ponieważ nieodpowiednio lub źle wymieszanie składniki mogą spowodować, że krem się nie uda i np. będzie zbyt lejący.
Do samodzielnego wykonania kremu potrzebne będą wybrane przez Ciebie półprodukty, podstawowe narzędzia, czysty blat kuchenny i chwila spokoju.
W zależności od twojego stylu życia i potrzeb, krem możesz stworzyć całkowicie od podstaw lub pominąć ten dosyć czasochłonny etap i zakupić gotową bazę kremową, którą połączysz z resztą składników.
Oczywiście oprócz kremu możesz przygotować też inne kosmetyki: sprawdź przepisy na domowe maseczki nawilżające, maseczki oczyszczające, a także tonik oczyszczający pory domowej roboty.
Jak wybrać składniki?
Jeżeli chcesz samodzielnie przygotować krem, powinnaś zastanowić się, jakiego typu masz cerę, jakie są jej potrzeby i czego oczekujesz od kremu. Ważne jest także przeznaczenie kremu, np. krem na dzień powinien zawierać filtr UV, a krem na noc na pewno powinien zawierać więcej substancji odżywczych i regenerujących.
W sklepach internetowych oferujących półprodukty kosmetyczne znajdziesz dokładne opisy działania i użycia poszczególnych składników.
Kilka przykładów:
- Do kuracji przeciwzmarszczkowej szukaj składników: retinol (witamina A w czystej postaci), kwas hialuronowy, skwalan, kwas laktobionowy, kolagen, elastyna, peptydy, olej arganowy, hydrolat różany.
- Dla cery suchej, delikatnej oraz podrażnionej: ekstrakt z lukrecji, pantenol (prowitamina B5) i niacynamid (witamina B3), skwalan z oliwek, olej z wiesiołka, olej arganowy, hydrolat z kwiatu lipy, sok z aloesu.
- Dla cery tłustej, trądzikowej: kwas migdałowy, kwas salicylowy (BHA), kwasu azelainowy, olej tamanu, hydrolat oczarowy.
- Ochrona przed fotostarzeniem się skóry: ekstrakt z czerwonych alg, ekstrakt z owocu granatu, kwas ferulowy, olej z pestek malin, witamina E, koenzym Q10, ekstrakt z rozmarynu, hydrolat z drzewa oliwkowego.
Porównanie cen
Większość gotowych zestawów do przygotowania określonego kremu waha się w granicach 20-30 zł, czyli tyle ile trzeba zapłacić za kremy drogeryjne, a efekty własnoręcznie przygotowanego kremu są o wiele lepsze. Jeżeli zdecydujesz się na robienie kremów od podstaw, za cenę 30 zł możesz uzyskać 3 słoiczki kremu po 50g każdy, czyli tutaj oszczędność jest już znaczna.
Cena kremu wzrośnie, jeżeli zdecydujesz się dodać do niego droższe składniki, jak retinol, olej arganowy czy skwalan. Ale nawet wtedy krem wykonany przez Ciebie będzie kosztował 50zł, a markowy krem z tym samym składnikiem od 180zł wzwyż.
Zastanów się, czy wolisz zapłacić za produkt, który sama wykonałaś i wiesz, co dokładnie zawiera, czy za obietnice producenta, które niekoniecznie mogą się sprawdzić.
Zobacz 5 powodów, dla których warto przygotować krem w domu