Alkoholizm oznacza stan, w którym nie ma się kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, a osoba uzależniona spożywa go duże ilości. Wynika to z przymusu, który ma podłoże psychiczne lub somatyczne.
Możliwe jest jednak nawet w najcięższej fazie uzależnienia od trunków wysokoprocentowych całkowite zaprzestanie picia i utrzymanie abstynencji, a to wszystko dzięki farmakologicznej terapii awersyjnej jaką jest wszywka alkoholowa Esperal. Disulfiram (aktywny składnik wszywki) jest lekiem, który skutecznie zniechęca do picia alkoholu. Jest on umieszczany pod skórą osoby uzależnionej.
Disulfiram jest powoli wchłaniany do krwiobiegu, co sprawia, że w normalnych warunkach (całkowitej trzeźwości) jest obojętny. Może on jednak powodować gromadzenie się aldehydu octowego w wątrobie, w sytuacji gdy osoba, która ma w swoim organizmie wszywkę – zdecyduje się napić alkoholu. Prowadzi to wtedy do różnych nieprzyjemnych objawów. O tym czym jest wszywka, na czym polega jej działanie oraz czy warto zdecydować się na pomocniczą terapię awersyjną traktuje poniższy artykuł.
Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?
Wszywka alkoholowa to potoczna nazwa leku Esperal, którego substancją czynną jest Disulfiram. Jest to również jeden z najbardziej znanych farmakologicznych sposobów pomocniczego leczenia alkoholizmu. Nie leczy on jednak w 100% alkoholizmu.
Działa na zasadzie wywoływania awersji do picia alkoholu, przez możliwość wystąpienia uciążliwych skutków ubocznych po spożyciu alkoholu. To właśnie zmieszanie alkoholu z Disulfiramem może wywołać bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Substancja czynna jest powoli uwalniana z tabletki, która jest umieszczana pod skórą. Powstać może silna reakcja disulfiramowa. Nudności, wymioty, ból głowy i drżenie mięśni.
Niestety zdarzają się nawet przypadku kołatania serca i zawału. Dolegliwości te spowodowane są gwałtownym uwalnianiem aldehydu octowego. Z tego powodu lek powinien być stosowany tylko u mocno zdeterminowanych do walki Pacjentów – razem z innymi formami kompleksowego leczenia alkoholizmu. Pacjenci stosujący tę terapię muszą być w pełni świadomi jej skutków i chcieć zaprzestać picia alkoholu raz na zawsze. Wymuszanie leczenia wszywką może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i nieskuteczności terapii.
W jaki sposób działa wszywka alkoholowa Esperal?
Wszywka alkoholowa Esperal ma a zadanie przyczynić się do tworzenia negatywnych skojarzeń z alkoholem. Zamiast uczucia spokoju i odprężenia, które trunki wysokoprocentowe zawsze dawały osobie uzależnionej wszywka ma przypominać o skutkach ubocznych, takich jak zawroty głowy, wymioty, uderzenia gorąca czy nawet kołatanie serca. Uzależniony będzie miał teraz powód, by przestać nadużywać alkoholu.
Jak wygląda zabieg implantacji Esperalu?
Zabieg zaszycia alkoholowego trwa maksymalnie 30 minut. Wykonując go w specjalistycznym gabinecie zajmującym się leczeniem awersyjnym https://esperalpoznan.pl/ implantacja jest całkowicie bezbolesna. Stosowane jest tutaj znieczulenie miejscowe, dzięki czemu Pacjent jest przez cały czas przytomny, a zabieg całkowicie bezbolesny nawet u osób, które mają niski próg bólu.
Zawsze przed zaszyciem alkoholowym chirurg, który ma wykonywać zabieg przeprowadza z uzależnionym szczegółową rozmowę na temat jego stanu zdrowia, przyjmowanych leków oraz wyklucza wszelkie ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Wśród najczęściej występujących przeciwwskazań można wymienić: nietrzeźwość uzależnionego w dniu zabiegu (wymagana jest 24 godzinna abstynencja) oraz uczulenie na którykolwiek składnik leku. Jeżeli Pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu – lekarz nacina skórę, aby następnie wsunąć lek i zaszyć ranę szwami rozpuszczalnymi. Rana po zabiegu powinna zagoić się w ciągu 7 dni.
Ewentualne skutki uboczne po zabiegu wszycia Esperalu
Zabieg zaszycia alkoholowego nie należy do zabiegów inwazyjnych. W związku z tym ewentualne powikłania po implantacji są rzadkością. Najczęściej jeżeli już coś takiego się pojawi związane jest z nieprawidłową pielęgnacją rany.
Wtedy może ona się goić w sposób nieprawidłowy, jest silnie zaczerwieniona, piecze, pulsuje oraz może wyciekać płyn surowiczy. W jednostkowych przypadkach w okolicach zaszycia może pojawić się torbiel, co oznacza, że najprawdopodobniej organizm uzależnionego odrzucił wszywkę alkoholową i należy zdecydować się na inny rodzaj terapii.
Przeciwwskazania do implantacji Esperalu
Chociaż zaszycie alkoholowe nie ingeruje w większym stopniu w organizm osoby uzależnionej, jest to jednak zabieg medyczny, który jak każdy ma pewne przeciwwskazania do jego wykonania, a są to:
- nadwrażliwość na Disulfiram, tiokarbaminiany lub jakikolwiek inny składnik leku,
- stan upojenia alkoholowego w dniu planowanego zabiegu (wymagana 24 godzinna abstynencja), zmniejsza to do minimum wystąpienie ewentualnych skutków ubocznych, które mogą się pojawić w wyniku połączenia Disulfiramu z resztkami alkoholu w organizmie Pacjenta,
- schorzenia sercowo-krążeniowe,
- nieleczone nadciśnienie,
- niewydolność serca,
- cukrzyca,
- stosowanie niektórych leków na bazie alkoholu (w takich sytuacjach lekarz może zalecić zaprzestanie ich stosowania na kilka dni przed wykonaniem zabiegu),
- niedawno przebyty zawał serca (w ciągu 6 dni od daty planowanej implantacji),
- ciąża i laktacja,
- schorzenia i choroby psychiczne (w tym próby samobójcze w przeszłości),
- oraz inne niewymienione tutaj, lecz każdorazowo wykluczane w wywiadzie medycznym przed zabiegiem zaszycia alkoholowego.
Czas działania leku Esperal
Wszywka alkoholowa ma długi okres działania. Producent podaje, że działa ona ok. 8 miesięcy, natomiast doświadczenie pokazuje, że zdarza się, że jej działanie przedłuża się nawet do roku czasu. Oczywiście jeżeli osoba uzależniona czuje, że po zakończeniu działania wszywki chciałaby zaszyć się ponownie, może to zrobić.
Kompleksowa terapia uzależnień – skuteczność wszywki alkoholowej
Jeżeli myślisz, że wszywka alkoholowa Poznań stosowana samodzielnie pomoże Ci całkowicie wyleczyć się z alkoholizmu, niestety jesteś w błędzie. Wszywka jest niezwykle skutecznym i polecanym środkiem w pomocniczym leczeniu choroby alkoholowej, natomiast całkowite wyleczenie alkoholizmu jest możliwe tylko po połączeniu różnych metod i form terapeutycznych. Najlepiej statystycznie sprawdza się terapia uzależnień w zamkniętym ośrodku leczenia alkoholizmu.
Stosowane tam formy terapeutyczne pomagają alkoholikowi na wyrobienie sobie zupełnie nowych nawyków związanych z życiem w całkowitej trzeźwości po wyjściu z ośrodka.
Artykuł partnera