Nadmierne spożywanie alkoholu to choroba, którą większość osób kojarzy z marginesem społecznym. Jest to jednak stwierdzenie nieprawdziwe, gdyż na alkoholizm może zachorować każdy, bez względu na swój wiek, płeć, wykształcenie czy miejsce zamieszkania, a także wykonywany zawód czy majątek. Obecnie coraz więcej osób spożywa zbyt duże ilości alkoholu, nie kontrolując tego, co może spowodować powstanie uzależnienia. Droga powrotna do zdrowia jest długa i kręta, wymaga też dużo samozaparcia i poświęcenia ze strony samego uzależnionego.
Całościowe leczenie choroby alkoholowej odbywa się zazwyczaj w ośrodkach odwykowych, choć istnieje również możliwość dojeżdżania na sesje terapeutyczne. W leczeniu alkoholizmu wykorzystuje się środki farmakologiczne oraz psychoterapię indywidualną i grupową. Jedną z metod farmakologicznych, która pomaga w wyjściu z uzależnienia jest wszywka alkoholowa Esperal Łódź. Jak działa oraz czym właściwie jest wszywka alkoholowa? Wszystkie niezbędne informacje na jej temat znajdują się poniżej.
Esperal to właściwie Disulfiram WZF
Wszywka alkoholowa Esperal wzięła swoją nazwę od substancji, która się w niej znajduje. Jeszcze do 2009 roku substancja ta nosiła nazwę Esperal, jednak jej produkcja została zaniechana, by od 2010 roku powrócić pod nazwą Disulfiram WZF. Skład jest niezmienny, a więc tabletki wszywki mają taki sam skład i działanie, produkuje się je po prostu pod inną nazwą, jednak do tej pory na wszywkę potocznie mówi się Esperal ze względu na głęboko zakorzenioną w umysłach społeczeństwa nazwę.
Esperal zwiększa dolegliwości zatrucia alkoholowego
Disulfiram WZF to substancja czynna, która wchodzi w skład tabletek wszywki alkoholowej. Odpowiada on za blokowanie prawidłowego metabolizmu alkoholu etylowego w ciele człowieka, co u osoby, która jest w trakcie terapii wszywką, wywołuje nieprzyjemne objawy. Występujące objawy przypominają ostre zatrucie alkoholowe i utrzymują się do kilku godzin.
Esperal działa bardzo szybko
Jak szybko Disulfiram powoduje objawy zatrucia alkoholowego? W przeciwieństwie do klasycznego zatrucia, które występuje zazwyczaj po kilku godzinach od spożycia alkoholu, Disulfiram wywołuje te same objawy po około 10-15 minutach od napicia się. Substancja ta blokuje enzym odpowiedzialny za metabolizm alkoholu etylowego, który gromadzi się w ciele człowieka i stwarzają duży dyskomfort.
Dolegliwości po Esperalu mogą być niebezpieczne
Disulfiram blokuje prawidłowy metabolizm alkoholu etylowego, a dokładniej enzym zwany dehydrogenazą. Po około kwadransie od spożycia nawet niewielkiej ilości alkoholu, osoba uzależniona zaczyna żałować swojej decyzji. Pojawiają się silne bóle głowy, a także brzucha wraz z nudnościami i wymiotami.
Uzależnionemu kołacze serce, odczuwa skoki ciśnienia, czerwieni mu się twarz, a także zaczyna nadmiernie się pocić. Odczuwanie lęku oraz niepokoju o własne zdrowie i życie również jest normalne po spożyciu alkoholu w trakcie wszycia wszywki.
Spożycie alkoholu wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości już około 10 minut po napiciu się nawet znikomej jego ilości. Objawy te utrzymują się od 4 do nawet 10 godzin i trwają cały czas z taką samą intensywnością!
Wszywka alkoholowa – interakcje z lekami
Wszywka alkoholowa Esperal może wchodzić w reakcję nie tylko z alkoholem etylowym, ale również z niektórymi lekami. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu medycznego przez podjęciem decyzji o wszywce. W trakcie wywiadu należy być szczerym z lekarzem, gdyż zatajenie informacji na emat swojego zdrowia może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje.
Disulfiram wchodzi w reakcję z lekami między innymi przeciwzakrzepowymi, lekami na cukrzycę czy padaczkę. Również przyjmowanie takich substancji zawartych w lekach jak diazepam, fenytoina czy antypiryna może wywołać niepożądane reakcje w organizmie. Zatajenie informacji na temat przyjmowanych lekach może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia pacjenta, dlatego nigdy pod żadnym pozorem nie należy kłamać w trakcie wizyty kwalifikującej do zabiegu.
Jak umieszcza się wszywkę alkoholową Esperal w ciele?
Wszycie wszywki alkoholowej Esperal to zabieg z zakresu mikrochirurgii, który przeprowadzony przez specjalistę trwa około pół godziny. W dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele gabinetów, które oferują wszycie wszywki. Jak wygląda zabieg wszycia wszywki alkoholowej? Chirurg po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego nacina skórę na pośladku pacjenta, aby umieścić tabletki z Disulfiramem głęboko pod skórą, zaraz obok mięśnia. Na koniec zabiegu chirurg zakłada szwy – rozpuszczalne – oraz opatrunek na ranę.
Czy zabieg implantacji Esperalu jest bolesny?
Zabieg jest bezbolesny i komfortowy dla pacjenta, a dzieje się tak dlatego, że przez wykonaniem nacięcia, podawane jest mu znieczulenie miejscowe. Znieczulenie miejscowe pozwala również na powrót do domu jeszcze tego samego dnia – nie ma konieczności zostawiania pacjenta na noc na obserwację, jeżeli nie zajdzie taka potrzeba.
Wszywka alkoholowa Esperal cena
Wiele osób nie chce zdecydować się na zabieg ze względu na teoretycznie wysoką cenę. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że wszywka działa 8-12 miesięcy, a w trakcie jej działania chory nie wyda pieniędzy na alkohol, jest to inwestycja warta przeprowadzenia. Ostateczny koszt ustalany jest na wizycie kwalifikującej do zabiegu i zależy od między innymi od dawki wszytego leku, rodzaju szwów oraz podaniu ewentualnego antybiotyku.
Wszywka alkoholowa jako część terapii uzależnień
Dobrze jest mieć świadomość, że wszywka alkoholowa to nie cudowny lek na chorobę alkoholową, lecz skuteczna pomoc w walce z nią. Samo zaszycie się nie sprawi, że alkoholik nagle wyzdrowieje, do powrotu do zdrowia potrzebna jest całościowa terapia odwykowa. Esperal pomaga jedynie – a może aż – w zachowaniu abstynencji, która jest konieczna do rozpoczęcia leczenia w ośrodku odwykowym.
Uzależnienie od alkoholu – inne rodzaje farmakoterapii
Tabletki z Disulfiramem stosowane są przeważnie w postaci wszywki alkoholowej. Istnieje również możliwość przyjmowania leku doustnie, jednak nie zaleca się tego typu działania, ze względu na możliwe pominięcie dawki leku – celowe bądź też nie. Na rynku dostępne są również inne substancje wspomagające pozostanie w trzeźwości, na przykład Naltrekson, który blokuje wydzielanie endorfin w trakcie spożywania alkoholu etylowego lub Akamprozat, który ogranicza odczuwanie głodu alkoholowego.
Artykuł partnera