Lekkostrawna dieta dla dziecka.
Lekkostrawna dieta dla dziecka - sprawdź jak powinna wyglądać.

Dieta dla dziecka – jak ją skomponować?

Lekkostrawna dieta dla dziecka

Zanim przejdziemy do tematu diety lekkostrawnej, musimy zapoznać się z samym znaczeniem stwierdzenia „dieta dla dziecka”. Wielu rodziców jest przeciwnych stosowaniu jakichkolwiek ograniczeń żywieniowych w stosunku do ich pociech. Kierują się błędnym przekonaniem, że diety dla dziecka nie różnią się niczym od tych dla dorosłych. Wręcz przeciwnie!

Nie są one tak bardzo restrykcyjne, nie wymagają rezygnacji z wartościowych pokarmów, a ich częścią na pewno nie jest czasowa głodówka. Zatem co na celu ma wprowadzenie diety dla dziecka? Już od najmłodszych lat, uczy ona przede wszystkim zasad zdrowego stylu życia.

Maluch poprzez zabawę poznaje, po którą żywność należy często sięgać, a której warto unikać. Największą popularnością cieszy się dieta lekkostrawna dla dziecka. Czym tak naprawdę jest i „z czym to się je”? Jak wiadomo, dzieci, a w szczególności te małe, nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu pokarmowego.

Ich żołądek jest delikatny i wrażliwy na tłuste czy pikantne potrawy. Dieta lekkostrawna ma na celu odciążenie przewodu pokarmowego oraz przyspieszenie procesu trawienia. Z czego powinniśmy zrezygnować, chcąc wprowadzić nową dietę dla dziecka?

Po pierwsze i najważniejsze, należy nie stosować takich technik przyrządzania posiłków jak smażenie czy pieczenie. Unikajmy ostrych przypraw i tłustych potraw – podrażniają żołądek i wymagają długiego czasu trawienia. Zrezygnujmy z nadmiaru słodyczy, a szczególnie pączków, ciast z kremem czy tortów. Dziecku nie służą również produkty zawierające dużo błonnika lub te, wzmagające wydzielanie soku żołądkowego.

Co zatem podawać dziecku, stosując dietę lekkostrawną? Preferowane jest jasne pieczywo, drobne makarony, chude mięso (np. wołowina), a także chude mleko (do 2%). Warto urozmaicić posiłki owocami i warzywami takimi jak: banan, brzoskwinia, marchew, młody groszek czy pomidory bez skórki. Dieta lekkostrawna dla dzieci – jakie techniki kulinarne są dozwolone?

Oczywiście gotowanie na parze czy tradycyjne, w wodzie. Aby posiłek na pewno nie obciążył żołądka, oprócz samej kwestii rodzajów produktów, ważny jest także sposób ich spożywania. Nauczymy dziecko jedzenia regularnego, a niech odstęp czasu pomiędzy każdym z pięciu posiłków wynosi około 3 godzin. Nie mniej istotna jest również temperatura potrawy. Najlepiej, aby nie była zbyt wysoka lub zbyt niska, żeby nie podrażniła układu pokarmowego.

Jadłospis dla dzieci

Przygotowywanie posiłku dla dzieci nie jest prostą czynnością. Maluchy nie lubią większości owoców czy warzyw i stanowczo to podkreślają. Trudno jest im spróbować nowej, nieznanej dotąd potrawy. Już przed chwyceniem widelca stwierdzają, że jest po prostu niesmaczna.

Rodzice dokładają wszelkich starań, aby dogodzić swoim pociechom. Z drugiej strony, próbują, aby dania były możliwie jak najbardziej pożywne. Dodadzą kawałek marchewki do zupy, sałatę przykryją serem… Jednak nie zawsze się to udaje i maluch od razu odkrywa, że „coś jest nie tak”. Co zrobić, aby zdrowa dieta dla dzieci, była również smaczna?

Najważniejsze jest śniadanie. Musi dostarczyć energii na najbliższe 3 godziny, ale zarazem być lekkie.

Dobrą propozycją jest owsianka z pokrojonym w małe kawałeczki bananem. Płatki są bogatym źródłem magnezu, natomiast banan zawiera dużo potasu. Do popicia polecane jest mleko. Jest bogate w wapń, co sprzyja rozwojowi dziecięcych kości.

Jako drugie śniadanie, świetnym rozwiązaniem będzie jogurt, do którego możemy dodać świeże owoce. Po przyjściu ze szkoły lub przedszkola czas na obiad. Dziecku na pewno posmakuje chuda ryba (np. dorsz) z drobnym, jasnym makaronem i porcją warzyw gotowanych na parze. Zamiast napoju czy oranżady, można nalać do szklanki kompotu czy soku.

Podwieczorek już od średniowiecza kojarzył się z najsmaczniejszym posiłkiem. Dworzanie siadali na kocach, jedli ciastka i popijali herbatą. Przyrządźmy naszemu dziecku słodycze… bez cukru! Będą pyszne, ale jednocześnie zdrowe.

Przygotujmy twaróg półtłusty z miodem i truskawkami. Teraz przyszedł czas na kolację – należy pamiętać, żeby nie była zbyt sycąca. Wspaniale sprawdzą się kanapki z masłem, serem i pomidorem (oczywiście bez skórki). Takie posiłki sprawią, że nasza pociecha stwierdzi, że diety dla dzieci wcale nie muszą być takie złe.

Dieta pudełkowa dla dzieci

Do tematu diety pudełkowej ludzie podchodzą na ogół z dystansem. Catering dietetyczny kojarzony jest z niepełnowartościowymi posiłkami (tzw. półproduktami), których nigdy w życiu nie podaliby swojemu dziecku. W większości przypadków jest to prawda – dania przygotowywane są w pośpiechu, brak w nich świeżych składników.

Zatem czy dieta pudełkowa dla dzieci to odpowiedni pomysł?
Jasne, że tak! Trzeba jednak uważnie zapoznać się z ofertą cateringu, zapytać się o możliwość wysłania informacji o składnikach, a także przeczytać opinie konsumentów. Najlepiej jest wybierać diety pudełkowe, zawierające dania przygotowane specjalnie dla dzieci. Wtedy możemy mieć pewność, że zawierają odpowiednią ilość składników, potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

Więcej na https://fitking.pl/szczecin/

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail