Praktycznie każdy z nas w trakcie swojego życia choć raz przesadził z ilością wypitego alkoholu, co na następny dzień skutkowało złym samopoczuciem i silnym bólem głowy. Kac to skutek nagromadzenia się zbyt dużej ilości etanolu w organizmie, który jak wiadomo jest trucizną dla naszego ciała. Organizm jest w stanie poradzić sobie tylko z określoną ilością alkoholu, dlatego jego nadmiar powoduje kaca następnego dnia.
Wszelkie domowe sposoby takie jak wypijanie dużej ilości wody z cytryną czy zjedzenie tłustego śniadania nie zawsze pomagają, dlatego zdarza się, że szukamy alternatywnych i skutecznych metod leczenia kaca. Na pomoc osobom, które mają nóż na gardle (spotkanie biznesowe, ważny wyjazd rodzinny) przychodzi odtruwanie alkoholowe, które skutecznie wypłukuje resztki niestrawionego alkoholu i szybko stawia na nogi osobę, która tego potrzebuje. Na czym dokładnie polega odtruwanie alkoholowe i jak wygląda?
Odtruwanie alkoholowe – na czym polega i co wchodzi w skład kroplówek?
Odtruwanie alkoholowe ma postać kroplówek dożylnych, które są bardzo skuteczne, dzięki temu, że podaż substancji odżywczych odbywa się bezpośrednio do krwiobiegu, a nie do żołądka, jak standardowo. Już od lat kroplówki dożylne zyskują na popularności, między innymi kroplówki witaminowe, które przyjmują sportowcy. Warto jednak wiedzieć, że kroplówki witaminowe nie są tym samym co odtruwanie alkoholowe.
W skład kroplówek na odtruwanie wchodzą również inne składniki odżywcze, a także w razie potrzeby różnego rodzaju leki, na przykład przeciwbólowe czy przeciwpadaczkowe. Leki podaje się w wypadku wystąpienia objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, aby pacjent nie musiał ich odczuwać i czuć się jak najbardziej komfortowo.
W skład kroplówek odtruwających w różnych proporcjach wchodzą:
- sól fizjologiczna;
- glukoza;
- elektrolity;
- sole mineralne;
- witaminy z grupy B, a także witamina C;
- koenzym Q10;
- ornityna;
- w razie potrzeby różne leki, zazwyczaj przeciwbólowe i uspokajające.
Kto odniesie korzyści z odtruwania alkoholowego?
Odtruwanie alkoholowe niesie ze sobą wiele korzyści. Kto może skorzystać z detoksykacji alkoholowej i komu ona pomoże?
Przede wszystkim osoby, które borykają się z ciągami alkoholowymi, lecz chcą je przerwać ze względu na chęć rozpoczęcia leczenia alkoholowego. Samodzielne przerwanie długiego ciągu alkoholowego może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia osoby uzależnionej, a domowe metody odtruwania są nieskuteczne. Odtruwanie alkoholowe pozwala na zniwelowanie objawów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, a więc nieprzyjemnych skutków przerwania picia alkoholu.
Na czym polega procedura odtrucia alkoholowego?
Warto wiedzieć, że odtruwanie alkoholowe to komfortowa i bezpieczna procedura, w trakcie której pacjent nie odczuwa bólu, a stopniowy przypływ nowych sił i energii. Należy jednak wykonać je w specjalistycznie przygotowanej do tego placówce, a nad całym zabiegiem powinien czuwać lekarz oraz inny personel medyczny.
Odtruwanie alkoholowe polega na podaniu kroplówek dożylnych, które zawierają niezbędne składniki odżywcze, dzięki , którym pacjent szybko poczuje się lepiej. Kroplówki dostosowywane są indywidualnie do każdego pacjenta, a ich skład ustala lekarz po wcześniejszym wywiadzie medycznym, w trakcie którego ustala stan zdrowia pacjenta oraz stopień jego uzależnienia. Ilość kroplówek jest również ustalana indywidualnie, w zależności od potrzeb.
Odtrucie alkoholowe – postaw na specjalistów
Obecnie wiele miejsc oferuje odtruwanie alkoholowe, warto jednak mieć na uwadze, że nie każde miejsce ma do tego odpowiednie kwalifikacje. Decydując się na odtruwanie warto wcześniej sprawdzić placówkę, czy stosuje oryginalne produkty i czy nad procedurą czuwa odpowiednio wykwalifikowany personel medyczny. Odtrucie alkoholowe w Łodzi warto przeprowadzić w gabinecie https://odtruwanielodz.com/. W placówce istnieje również możliwość umówienia odtruwania alkoholowego w domu, jeżeli lekarz nie zauważy żadnych przeciwwskazań do takiego działania.
Należy pamiętać jednak, że samo odtruwanie alkoholowe nie jest równoznaczne z pozbyciem się problemu alkoholowego. Jest to jedynie metoda, która pozwala na przerwanie ciągu alkoholowego oraz na poprawę samopoczucia pacjenta, dzięki czemu będzie mógł on rozpocząć leczenie odwykowe. Leczenie alkoholowe trwa zazwyczaj kilka-kilkanaście miesięcy, jest to jednak czas warty poświęcenia.
Odtrucie alkoholowe – to dopiero początek
Trudne do samodzielnego przerwania ciągi alkoholowe to uciążliwe działanie choroby alkoholowej. Nie są one możliwe do przerwania domowymi metodami, brak profesjonalnego pomocy może być wręcz niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia osoby uzależnionej.
Odtruwanie alkoholowe to zazwyczaj pierwszy z kroków, które podejmuje osoba uzależniona, gdy chce rozpocząć leczenie alkoholowe. Odtruwanie pozwala na przerwanie ciągu alkoholowego, na uzupełnienie wszelkich niedoborów, a także na zniwelowanie głodu alkoholowego, co przekłada się na mniejsze ryzyka ponownego spożycia alkoholu. Dzięki detoksowi osoba uzależniona może skutecznie rozpocząć leczenie alkoholowe w placówce odwykowej.
Co trzeba zrobić aby się przełamać i rozpocząć leczenie alkoholizmu?
Najważniejszym aspektem w rozpoczęciu leczenia alkoholowego jest przyznanie się osoby uzależnionej, że ma problem. Bez dostrzeżenia tego faktu, każda próba leczenia przyniesie marne efekty, może wręcz spowodować pogłębienie się choroby.
Po przyznaniu przed sobą i najbliższymi, że utraciło się kontrolę nad piciem alkoholu, warto poszukać pomocy u specjalistów. Obecnie wiele placówek oferuje kompleksowe leczenie choroby alkoholowej, dzięki czemu osoba uzależniona może wybrać ośrodek, który będzie jej najbardziej odpowiadał. Należy pamiętać, że leczenie alkoholowe to długi i skomplikowany proces, jednak każdy miesiąc poświęcony na wychodzenie z nałogu jest bardzo ważny, gdyż nie ma nic cenniejszego niż odzyskanie kontroli nad swoim życiem!
Artykuł partnera