Rzadziej niż co piąta osoba w Polsce, deklaruje się, że prowadzi niezdrowy tryb życia. Może w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie odsetek osób otyłych jest bardzo wysoki, nie jest to tragiczny bilans. Jednak warto uświadamiać ludzi w naszym kraju, jak groźna jest nadwaga prowadząca do otyłości i kierować ich na właściwą drogę, drogę do diety odchudzającej.
Przyczyny nadwagi i otyłości
Może na początku warto sobie wyjaśnić co to jest otyłość, bądź też nadwaga. Jest wiele osób, które używają błędnie tego terminu, określając przede wszystkim samych siebie. W konsekwencji niszczą swój organizm restrykcyjnymi dietami, co również prowadzi do wielu chorób.
- nieodpowiednia dieta,
- mało ruchu,
- stres,
- zaburzenia emocjonalne,
- predyspozycje genetyczne,
- nieprawidłowe działanie hormonów.
Jak bardzo szybko schudnąć?
Najważniejszą rzeczą, od której trzeba rozpocząć ten akapit, to to, iż odchudzanie, ZDROWE odchudzanie, to długi proces, wymagający dużo cierpliwości, podejmowania odpowiednich działań, oraz ogromna ilość motywacji. Nie można schudnąć 5kg w dwa tygodnie. Taka utrata wagi wiąże się z natychmiastowym powrotem do nadprogramowych kilogramów, a stosowanie rygorystycznych diet w perspektywie kilku miesięcy może wyniszczać nasz organizm. Tak więc po pierwsze: odchudzaj się z głową!
Zdrowe odchudzanie, to spadek wagi o 0,5-1kg w ciągu tygodnia. Czyli 2-4 kg w miesiąc.
Aby osiągnąć taki wynik trzeba:
- regularnie ćwiczyć– czyli wykonywać ulubione ćwiczenia np. bieganie, pływanie, jazda na rowerze, tak, aby doprowadzać do deficytu kalorycznego. Ćwiczyć trzeba co najmniej 30 minut, pięć razy w tygodniu. Jednak wszystko jest uzależnione od predyspozycji osoby odchudzającej się. Jeden, ćwicząc 30 minut przy tętnie 120 uderzeń na minutę, spali 200kcal, a drugi 150kcal. Wszystko jest kwestią indywidualną. Ważne, aby podczas treningu dawać z siebie jak najwięcej możemy, wtedy trening jest najbardziej efektywny, a my zadowoleni.
- stosować zdrową, zbilansowaną dietę – tutaj również wiele zależy od predyspozycji człowieka. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie, inne schorzenia itd. Najbardziej uniwersalną dietą jest dieta „zdrowe podejście”:
- ograniczenie produktów przetworzonych,
- spożywanie dużej ilości warzyw,
- spożywanie owoców (w trochę mniejszej ilości jak warzywa),
- wyeliminowanie słodyczy i słonych przekąsek,
- picie dużej ilości wody (1,5-3l),
- zamiast smażyć, to gotuj na parze bądź piecz w piekarniku,
- Najważniejsze: zmniejszenie spożywanych kalorii, ponieważ możemy jeść same zdrowe rzeczy, ale jeśli jemy ich za dużo, to nadal możemy tyć. Nie wiesz ile kalorii masz spożywać? Użyj kalkulatora, który znajdziesz, wpisując w wyszukiwarkę internetową „kalkulator zapotrzebowania kalorycznego”.
Więcej danych i szczegółów udostępniono pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym opublikowano też inne właściwości.
Jak szybko schudnąć i uniknąć efektu jo-jo?
Szybkie chudnięcie i brak efektu jo-jo, to są w zasadzie wyrazy przeciwstawne. Wykluczają się całkowicie. No chyba, że dla kogoś szybkie chudnięcie, to 4kg w miesiąc. To wtedy jesteśmy w stanie stracić tkankę tłuszczową, nie doświadczając efektu jo-jo.
Jeśli jednak chodzi o sam efekt jo-jo, to żeby go uniknąć powinniśmy:
- Nie spowalniać metabolizmu– zbyt restrykcyjna dieta, np. 1000kcal, sprawia, że nasz organizm włącza tryb oszczędzania i każdą dodatkową kalorię, traktuje jako rzecz, którą trzeba koniecznie zmagazynować, bo już więcej może się nie trafić. A gdzie ją magazynuje? Na przykład w naszej oponce na brzuchu. Jeśli nie ćwiczymy, to również przyczynia się do spowolnienia metabolizmu. Brak snu, albo brak regeneracji po intensywnym wysiłku również negatywnie wpływa na naszą przemianę materii.
- Nie bawić się w „wszystko albo nic”-zazwyczaj stawiamy wszystko na jednej szali. Albo ograniczam wszystko i przechodzę na sałatę, albo w ogóle nie ma sensu zaczynać. To jest bardzo złe podejście. Po pierwsze z miejsca się demotywujemy, bo budujemy w sobie takie przekonanie, że dieta jest czymś niemiłym, wyrzeczeniem. A po drugie, jeśli ograniczamy się całkowicie, to mogą nas najść napady głodu. I cały tydzień tzw. „czystej michy”, psujemy w jeden dzień. Pozwalając sobie na początku, nawet raz dziennie, na małe co nie co, (a później dopiero ograniczając to, do dwóch razy w tygodniu i kończąc na 2-3 razach w miesiącu) możemy schudnąć i prowadzić zdrowy tryb życia. Główna zasada, to „wszystko jest dla ludzi, ale w ramach rozsądku”.
- Unikać cudownych diet – wystrzegaj się tego! Większość z nich jest nic nie warta. Obiecują 5kg w dwa tygodnie? Bez efektu jo-jo! Kłamstwo. Nie daj się na to nabrać. Każdy ciągnie na swoją stronę, bo jesteś ich źródłem dochodu. Ale to Ty sam musisz wiedzieć, że takie rzeczy wyniszczą Twój organizm.
- Poradzić się specjalisty – czytając ten artykuł, dostarczysz sobie bardzo wielu przydatnych informacji, jednak nic nie zastąpi porady u specjalisty. To on zważy, zmierzy, zleci szczegółowe badania i wybierze dietę odpowiednią pod Twój przypadek. A właśnie taka dieta, u dobrego lekarza, jest najskuteczniejsza. Daje efekty na lata.
- Nie stosować magicznych suplementów – na pewno, niejednokrotnie, spotkałeś się z reklamą takiego specyfiku na stronach internetowych. Żadne suplementy nie wykonają za Ciebie pracy. Cierpliwość, wytrwałość w dążeniu do celu, wypracowanie zdrowych nawyków i trzymanie się ich. To jest klucz do sukcesu.
Jak szybko schudnąć 5 kg?
Odpowiedź na powyższe pytanie, uzyskamy czytając wszystkie informacje podane wyżej. 5 kilogramów możemy stracić w ponad miesiąc. I to trzeba sobie uświadomić, zaczynając swoją przygodę, ponieważ później nie doświadczymy rozczarowania. Następnie dieta! Deficyt kaloryczny – on jest tutaj kluczowy. Bez „obcięcia” zapotrzebowania kalorycznego nie zrobimy formy. Aktywność fizyczna – kolejny krok do sukcesu. Jeśli zsumujemy te dwa czynniki, to w rezultacie wyjdzie nam wymarzona sylwetka, czyli np. 5kg mniej.
Podsumowanie
Reasumując cały artykuł, trzeba po raz kolejny podkreślić, że szybka utrata wagi, nie zawsze jest dobrą opcją i warto rozważyć, tą bardziej racjonalną strategię, czyli utrata nadprogramowych kilogramów w bezpieczny sposób. Bezpieczny, tzn. odpowiednia ilość kalorii, wyliczona przez specjalistę, albo na kalkulatorze dostępnym za darmo na internecie. Spożywane kalorie powinny być pełnowartościowe.
Nie mogą to być tak zwane „puste” kalorie, czyli takie, które nie dostarczają żadnych wartości odżywczych. Dodatkowo zdrowe podejście. Nie ograniczaj się całkowicie. Pozwól sobie co jakiś czas na swoje ulubione danie, albo przekąskę. Dieta to nie klatka. Nie można tak do tego podchodzić, bo na starcie jesteś przegranym.
I bardzo ważny aspekt. Psychiczne nastawienie. Nie rozpoczynaj odchudzania, ponieważ nienawidzisz swojego ciała i chcesz je natychmiast zmienić. Takie podejście nie wróży nic dobrego. Zazwyczaj kończy się źle. Albo schudniesz bardzo szybko, a później przytyjesz z powrotem, co w połączeniu z Twoim stanem psychicznym może mieć mizerne skutki. Kolejna opcja, to doprowadzenie do bulimii bądź anoreksji. I jeszcze jeden wysoce prawdopodobny finał – przytulenie do siebie kolejnych dodatkowych kilogramów, bez utraty ani jednego.
Pokochaj siebie, zaakceptuj swój wygląd i zmieniaj się tylko wtedy, kiedy Twoja głowa będzie na to gotowa. Zgłoś się o pomoc do psychologa. Pracuj z nim nad swoim problemem, jeśli sam nie jesteś go przezwyciężyć.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu