Jak korzystać z męskich pończoch.
Sprawdź, dlaczego warto stosować męskie pończochy.

Pończochy męskie – jak prawidłowo je stosować?

Problemy z krążeniem nasilają się stopniowo, dlatego bardzo ważne jest, aby w porę zareagować. Pamiętaj – zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć!

Czym jest kompresjoterapia?

Kompresjoterapia, czyli inaczej ucisk stopniowany. Kompresjoterapia zmniejsza ryzyko powstawania Przewlekłej Niewydolności Żylnej, a także niweluje dolegliwości związane z zaburzeniami żylnymi takie jak: uczucie ciężkich nóg czy opuchlizna. Prawidłowo dobrana pończocha męska ma przede wszystkim usprawnić przepływ krwi w żyłach.

Każdy wyrób kompresyjny wywiera stopniowany ucisk na kończynę. Jednostką miary ucisku są milimetry słupa rtęci (mmHg). Siła ucisku jest stopniowana – największa w okolicy kostki, najmniejsza na poziomie uda. Mechanizm ten zapewnia prawidłowe pompowanie krwi w kierunku serca, co zapobiega zastojowi krwi w żyłach.

Aby pończochy uciskowe odpowiednio spełniały swoją funkcję, niezbędne jest ich prawidłowe dobranie pod względem rozmiaru, a także siły ucisku.

Wyróżniamy 4 stopnie kompresji wyrobów uciskowych. Czym wyróżniają się między sobą wszystkie stopnie ucisku?

  • I stopień kompresji 18 – 21 mmHg

Pończochy męskie o I. stopniu kompresji wywierają lekki ucisk. Pończochy o tym stopniu ucisku stosuje się przede wszystkim w ramach profilaktyki przeciwżylakowej. Jednak można stosować je również przy powstających już zmianach chorobowych, takich jak pajączki, opuchlizna, obrzęk.

  • II stopień kompresji 22 – 32 mmHg

Nieco większy ucisk, który występuje w przypadku pończoch o II. stopniu kompresji nie tylko zapobiega powstawaniu nowych zmian, ale także sprawia, że widoczne już żylaki czy pajączki nie rozprzestrzeniają się na powierzchnię całych nóg. 

  • III stopień kompresji 34 – 46 mmHg

Pończochy o III. stopniu kompresji wywołują silny powierzchowny ucisk. Stosuje się przede wszystkim w przypadku występujących już zmian chorobowych takich jak: obrzęk limfatyczny czy rozwinięty zespół pozakrzepowy oraz owrzodzenia żylne.

  • IV stopień kompresji > 49 mmHg

To najsilniejszy, najbardziej wyczuwalny stopień kompresji. Jego stosowanie zaleca się w przypadku występowania zaawansowanych zmianach chorobowych i skomplikowanych terapiach pod nadzorem lekarza i fizjoterapeuty.

Zapobieganie i leczenie chorób żył kończyn dolnych – stosowanie pończoch męskich

Pończochy męskie to prosty, bezpieczny i nieinwazyjny sposób postępowania w przewlekłej niewydolności żylnej. Warto jednak pamiętać, że pończochy nie wyeliminują żylaków, a jedynie pomogą złagodzić ich objawy i zapobiegają powstawaniu powikłań.

Wyroby uciskowe w zależności od siły wywieranego ucisku dzielą się na profilaktyczne oraz lecznicze.

  • Działanie profilaktyczne

Stosowanie pończoch męskich zaleca się przede wszystkim osobom, które narażone są na rozwój niewydolności żylnej w związku z wykonywana pracą lub ze skłonnościami dziedzicznymi. Przyczyną powstawania żylaków czy pajączków mogą być również długie podróże samolotem, czy samochodem.

  • Działanie lecznicze

Pończochy męskie o działaniu leczniczym należy dobrać po konsultacji z lekarzem, który dobiera stopień ucisku do indywidualnych potrzeb każdego klienta a doboru rozmiaru należy dokonać za pomocą pomiarów obwodów i długości kończyn wg zaleceń producenta.

Zalety stosowania pończoch męskich 

Przede wszystkim to dzięki wyrobom uciskowym, takim jak pończochy męskie nie dochodzi do zastoju krwi w żyłach. Usprawnienie odpływu krwi w kończynach dolnych zmniejszają dolegliwości związane z tym problemem takie jak: opuchlizna, obrzęki czy uczucie ciężkich i zmęczonych nóg. Kompresjoterapia zalecana jest we wszystkich stadiach niewydolności żylnej. Zmniejsza ona nie tylko dolegliwości związane z żylakami, ale także wpływa korzystnie na zahamowanie rozwoju choroby czy powstawania nowych zmian.

Dlatego, jeśli towarzyszą Ci któreś z wyżej wymienionych dolegliwości lub dostrzegasz zmiany powstające na kończynach dolnych, to warto zdecydować się na stosowanie pończoch męskich, które z pewnością przyniosą ulgę Twoim nogom.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail