Trudno wyobrazić sobie dobry trening siłowy bez maczugi treningowej. Pozostaje wybrać produkt o odpowiedniej wadze i solidnym wykończeniu, aby móc przenieść swoje ćwiczenia na zupełnie nowy poziom. Warto to zrobić, ponieważ dzięki żeliwnej maczudze ciało będzie jeszcze lepiej pobudzone do wysiłku na wielu płaszczyznach.
Gadżet przyda się zarówno w czasie treningu siłowego i wzmacniającego, a dzięki swojej prostej konstrukcji doskonale sprawdzi się na siłowni domowej oraz profesjonalnej.
Dlaczego warto trenować z maczugą?
Jeżeli zależy Ci na zmaksymalizowaniu efektów treningowych, to sięgnięcie po maczugi treningowe będzie w pełni uzasadnione. Ćwiczenia przeprowadzane z ich udziałem są bardziej wszechstronne, a oddziałują nie tylko na ciało, lecz także na umysł. W praktyce oznacza to, że ćwiczysz zarówno formę, jak i refleks, poprawiasz wytrzymałość, siłę, szybkość.
Trenowanie z maczugą jest zgodne z koncepcją core i mobility, dlatego wpisuje się w nowoczesne koncepcje kreowane przez studia fitness i siłownie. Mając tę wiedzę, jak również prywatną maczugę, możesz wykonywać ćwiczenia także we własnym domu. Sprzęt zajmuje mało miejsca, dlatego przechowywanie go nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.
Warto kupić dobrą maczugę treningową, ponieważ:
- urozmaica codzienne ćwiczenia,
- pomaga rozluźnić mięśnie,
- zmniejsza ryzyko kontuzji,
- pobudza ciało i umysł,
- wpływa na szybkość, refleks, wytrzymałość,
- poprawia koordynację ruchową,
- przyspiesza spalanie kalorii.
W ćwiczeniach z maczugami, podobnie, jak we wszystkich innych, liczą się dobra technika i prawidłowe dopasowanie gadżetu, głównie jego masy, do osoby ćwiczącej – jej umiejętności oraz możliwości.
Czego potrzebujesz do treningu z maczugami?
Trening siłowy wymaga przede wszystkim dobrej maczugi, ale też odpowiednio dobranych akcesoriów. Dla własnego komfortu oraz bezpieczeństwa sięgnij po skórki gimnastyczne, które przydają się szczególnie w kalistenice, czyli treningu oporowym.
Jak wybrać maczugę do ćwiczeń?
Sam wybór maczugi też nie powinien być przypadkowy. W sprzedaży są produkty typu clubbells (ich kształt przypomina kije baseballowe), które różnią się głównie masą. Znamy zarówno małe i stosunkowo lekkie maczugi 2-kilogramowe, jak również duże ważące nawet 10 kilogramów. Najczęściej są produkowane z żeliwa, lecz wtedy należy pokryć je dodatkowo warstwą farby zabezpieczającą przed korozją i poprawiającą estetykę.
Wyciągaj maksymalne korzyści z treningu z maczugami
Maczugi to poprzedniczki sztang i innych bardziej zaawansowanych sprzętów stosowanych do treningów siłowych czy funkcjonalnych. Nierównomierne rozłożenie obciążenia w przypadku maczugi sprawia, że wymachiwanie staje się bardziej efektywne. Trzeba skupić się na poprawnym wykonywaniu ćwiczeń, co sprawi, że widmo kontuzji czy przeciążenia zniknie.
Warto rozpocząć trening z maczugami, ponieważ opanowanie tej techniki nie nastręcza większych trudności. Maczuga to pochodna dawnych buław i rycerskich atrybutów, dlatego wymachiwanie nią mamy po prostu w naturze. Dzisiaj sprzęty są bardziej zaawansowane, ale nadal korzystanie z nich pozwala przełamać treningową rutynę.
Artykuł partnera