Szukasz niezbyt forsownego i przyjemnego sportu? Chcesz się zrelaksować i odpocząć? Nordic Walking to pochodząca ze Skandynawii forma rekreacji ruchowej, polegająca na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami. Ostatnimi czasy podbija serca Polaków.
Nordic Walking – sport idealny dla każdego
Nordic Walking przybył do nas z północy Europy, a dokładniej ze Skandynawii, gdzie został wymyślony jako całoroczna forma treningu dla narciarzy biegowych. Początkowo był więc tylko formą treningu sportowego, a nieco później przekształcił się w bardzo popularną formę rekreacji ruchowej, dostępną niemalże dla wszystkich, bez względu na wiek, płeć, czy formę sportowa.
Prawidłowo wykonywany marsz z kijkami, umożliwia wykorzystanie nawet do 90% mięśni całego ciała, lepsze dotlenienie całego organizmu, usprawnienie pracy układu sercowo-naczyniowego oraz szybsze spalanie kalorii.
Jego zalety doceniają zwłaszcza osoby starsze lub odbywające rekonwalescencje po urazach stawów biodrowych i kolanowych. Dzięki odciążeniu tych stawów i dobraniu tempa marszu do aktualnej formy fizycznej, jest to bardzo dobra metoda powrotu do pełnej sprawności fizycznej, także dla osób po zawałach, wylewach i chorobach układu oddechowego.
Gdzie można uprawiać Nordic Walking?
Kolejnym powodem tak dużej popularności Nordic Walking na całym świecie, jest fakt, że można go uprawiać wszędzie. Nad morzem, w górach, na nizinach, w mieście i poza miastem. Ważne, żeby zaplanowana przez nas trasa marszu, odpowiadała naszym możliwościom i kondycji. Jeżeli wybieramy się na nasz pierwszy trening, być może lepiej zacząć na płaskim terenie niż stromych pagórkach.
Jak zacząć przygodę z Nordic Walking?
Najlepiej zacząć od treningów z trenerem, który pokaże prawidłową technikę stawiania kroków oraz pomoże w doborze odpowiednich kijków. Te dwa elementy są niezmiernie ważne, gdyż uchronią nas przed możliwymi kontuzjami oraz przeciążeniami w stawach barkowych, kolanach czy nadwyrężeniem kręgosłupa.
Najczęściej popełniane błędy w Nordic Walking:
Trenerzy zauważyli, że początkujący amatorzy tego sportu, popełniają następujące błędy:
- usztywnienie całej sylwetki i ramion,
- dłonie cały czas mocno zaciśnięte na uchwytach kijków,
- równoczesne wystawianie do przodu kończyn po tej samej stronie ciała,
- wbijanie kija pod kątem prostym,
- zginanie ręki w łokciu zamiast pracy całego ramienia,
- zła praca bioder i barków, nogi i ręce nie współpracują,
- praca kijami zbyt oddalonymi od boków ciała,
- brak rozgrzewki,
- użycie kijków trekkingów zamiast do Nordic Walking.
Nordic Walking nie jest trudnym sportem, ale bardzo ważna jest prawidłowa technika, dlatego już 2-3 godziny treningu pod okiem instruktora pozwolą nam szybko wyeliminować błędy i w pełni korzystać z przyjemności, jaką daje maszerowanie z kijami.
Jak wybrać sprzęt? Ile kosztuje?
Podstawowym sprzętem, który jest nam potrzebny do uprawiania Nordic Walking, są kije. Do wyboru mamy kije o określonej długości, które muszą być dopasowane indywidualnie do naszego wzrostu lub kije teleskopowe o regulowanej długości, z których może np. korzystać kilka osób o różnym wzroście. W zależności od materiału, z jakiego wyprodukowano kije, ich ciężaru oraz jakości wykończenia, ceny wahają się od 50 do 200 złotych.