Domowym sposobem dość trudno sprawdzić czy miód jest prawdziwy. Nie można tego poznać ani po smaku, ani po kolorze, gdyż ze względu na pochodzenie, porę roku, rodzaj zbieranego nektaru, poszczególne gatunki miodu mogą się znacznie od siebie różnić.
Czym zatem się kierować, gdy chcemy mieć pewność, że miód jest prawdziwy?
- Kupujmy miód w sprawdzonych miejscach, najlepiej prosto z pasieki, od znajomego pszczelarza lub w sklepach ze zdrową żywnością.
- Prawdziwy miód można poznać po cenie – więcej zapłacimy za dobry miód niż za wyrób miodopodobny.
- Spadź iglasta występuje tylko w kilku regionach Polski i nie każdego roku. Jest to również miód dosyć drogi w porównaniu do innych miodów krajowych.
- Prawdziwy miód krystalizuje się, więc jeżeli w środku zimy znajdziesz na sklepowej półce lejący się miód, zrezygnuj z zakupu, gdyż prawdopodobnie będzie to miód przemysłowo podgrzewany, w którym nie ma już żadnych składników odżywczych, są za to niestrawialne dla naszego żołądka enzymy. Pamiętaj również, że w czasie zagęszczania miód zmienia kolor i staje się mętny!
- Lejący się miód powinien tworzyć stożek, jeżeli jest odwrotnie ma za dużo wody.
- Na dnie słoika z miodem prawdziwym osadza się gęstsza warstwa, która przypomina maź i jest trochę innego koloru niż reszta miodu.
- Barwa ani smak miodu nie jest wyznacznikiem czy miód jest prawdziwy czy podrabiany, ponieważ w zależności od rodzaju miody mają różne barwy i smaki.
- Najprostszym sposobem na sprawdzenie jakości miodu jest umieszczenie kropli miodu na kartce papieru, jeśli się rozpłynie to znaczy, że miód jest podrabiany.
- Miód w słoiku nie może mieć „obcego” zapachu i nie powinien się pienić.
- Warto spojrzeć na etykietę: informacja, że miód jest mieszaniną z kilku krajów, powinna nas zaalarmować
Uwaga! Miodu musimy unikać w przypadku uczulenia, występującego po jego spożyciu, co objawia się wysypką, pokrzywką itp. Możliwe są również biegunki, nudności, wymioty i zazwyczaj oznacza to, że nasz organizm nie toleruje miodu.