Stawy są najbardziej narażone na ryzyko kontuzji podczas treningów.

Jak dbać o stawy?

Stawy, czyli ruchome połączenia kości, umożliwiają nam przede wszystkim poruszanie się oraz wykonywanie jakichkolwiek czynności od pisania na komputerze po intensywną grę w tenisa.

Bardzo ważne jest, więc systematyczne dbanie o stawy, aby cieszyć się zdrowiem i sprawnością przez całe życie. Niestety w obecnych czasach choroby zwyrodnieniowe stawów oraz poważne urazy dotyczą nie tylko seniorów, ale ludzi w każdym wieku, a nawet dzieci.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Czego nasze stawy nie lubią?

Główną przyczyną problemów ze stawami jest zużywanie się chrząstki stawowej, czyli naturalnego amortyzatora naszych stawów. To właśnie dzięki niej możemy płynnie się poruszać. Z upływem czasu traci ona jednak swoją sprężystość, zawarty w niej płyn ma coraz gorszą jakość i daje mniejszy „poślizg”. Stąd różnego rodzaju utrudnienia w wykonywaniu najprostszych czynności, ból i innego rodzaju dolegliwości (pieczenie, sztywność stawów, ‘strzelanie’ lub ‘chrupanie’ stawów).

Zużywanie się chrząstki stawowej wraz z wiekiem jest rzeczą naturalną, ale ze swojej strony możemy zadbać o to by nie przyspieszać lub nie pogarszać tego procesu. W szczególności zwróć uwagę na:

Wiele czynników wpływa na stan Twoich stawów.
Warto zadbać o stawy, nim będzie za późno!
  • Przebyte choroby i infekcje, które niemal zawsze pozostawiają w naszym organizmie swój ślad. Bardzo często w trakcie choroby i jej leczenia w organizmie utrwalają się procesy bakteryjne, które w znacznym stopniu wpływają na układ limfatyczny, powodując jego uszkodzenie. Jedną z częstszych przyczyn silnego bólu oraz opuchnięcia kończyn i stawów, jest właśnie zablokowany układ limfatyczny.
  • Siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna oraz nadwaga to najwięksi wrogowie naszych kości.
  • Nieprawidłową dietę, ubogą w wapń i białko, a obfitującą w szkodliwe tłuszcze. Taka dieta przyczynia się do powstawania infekcji stawów, ponieważ nie dostarcza wystarczającej ilości makroelementów i minerałów, które to zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego.
  • Uwarunkowania genetyczne i choroby przewlekłe m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i zaburzenia hormonalne. Niestety, jeżeli członkowie Twojej najbliższej rodziny zmagali się ze zwyrodnieniem stawów lub pokrewnymi dolegliwościami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ciebie również dotknie ten problem. W takim przypadku szczególnie zwróć uwagę na profilaktykę.

  • Kontuzje. O ile najczęściej nie mamy wpływu na nieszczęśliwe wypadki np. złamania, upadki, urazy w trakcie gier zespołowych, które często kończą się różnego rodzaju zwichnięciami, opuchnięciami, czy unieruchomieniem kończyn. O tyle możemy, a nawet powinniśmy w znaczącym stopniu zminimalizować ryzyko uszkodzenia stawów z powodu niewłaściwego wykonywania ćwiczeń lub przetrenowania.Dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do wskazówek instruktora, a także dobranie ćwiczeń odpowiednio do swojej kondycji fizycznej.
  • Uprawianie sportu, codzienna dawka ruchu jest bardzo ważna, ale powinniśmy być świadomi tego, że niektóre formy aktywności fizycznej związane są z nadmiernym przeciążeniem stawów i urazami, np. podnoszenie ciężarów, piłka nożna, zapasy, spadochroniarstwo, taniec, a zwłaszcza wszystkie te sporty uprawiane wyczynowo.
  • Ignorowanie początkowych problemów ze stawami. Objawy ze strony stawów, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza, to przede wszystkim: ból, obrzęk, ograniczenie ruchów i zaczerwienienie. W przypadku niewielkich urazów ulgę powinno przynieść zastosowanie odciążenia stawu, schładzanie, unieruchomienie i umieszczenie kończyny powyżej klatki piersiowej.
  • Nieprawidłowe przenoszenie i podnoszenie ciężkich przedmiotów (np. obciążenie tylko jednego ramienia, podnoszenie ciężarów na wyprostowanych nogach).

Jak pomóc naszym stawom?

Zadbaj o stawy, nie czekaj na ostatni moment
Odpowiednia profilaktyka pozwoli Ci na znaczne opóźnienie efektu starzenia się stawów.

Wiemy już, co szkodzi stawom i czego powinniśmy unikać. Oprócz tego możemy również stawy aktywnie wspierać, prowadząc zdrowy tryb życia, przyjmując odpowiednie suplementy diety oraz odpowiednio lecząc stany chorobowe.

Sposoby na bolące stawy? Warto pamiętać o:

  • Rozgrzewce przez treningiem, jest to absolutnie konieczny punkt każdych ćwiczeń, ponieważ w znaczący sposób zmniejsza ryzyko urazu układu kostno-stawowego. Pamiętajmy również, że najzdrowsza dla stawów jest umiarkowana aktywność fizyczna, czyli sporty ekstremalne pozostawmy osobom bardzo wysportowanym i odpowiednio przygotowanym na taki wysiłek.
  • Zbilansowanej zdrowej diecie bogatej w produkty, zawierające dużą ilość wapnia i białka, czyli podstawowych budulców kości. W znacznym stopniu wspomożemy wtedy ewentualne leczenie urazów oraz utrzymanie sprawności ruchowej.

Aby wspomóc produkcję mazi stawowej warto jeść zboża i rośliny strączkowe, z kolei ryby morskie (bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3), oliwa i czosnek leczą stany zapalne. Tłuste ryby dostarczają też witaminę D, która ułatwia przyswajanie wapnia i działa przeciwzapalnie.

W twoim codziennym menu powinny się, więc znaleźć:

Nabiał: mleko, kefir lub jogurtu,

Zboża: pieczywo pełnoziarniste i razowe, brązowy ryż, makarony razowe, otręby i warzywa strączkowe.

Ryby: makrela, halibut, flądra, tuńczyk oraz śledzie i sardynki.

Oleje: oleje lniany i rzepakowy oraz oliwa z oliwek (zawiera cenny kwas oleinowy). Dodatkowo siemię lniane i orzechy włoskie.

Przyprawy: kurkuma, anyż, goździki i imbir oraz bazylia, chrzan, majeranek, cząber, mięta i szałwia oraz cebula i czosnek (związki siarki ograniczają wytwarzanie hormonów tkankowych podtrzymujących stan zapalny).

  • Utrzymywaniu stałej wagi ciała, pamiętajmy, że każdy dodatkowy kilogram niepotrzebnie obciąża stawy, a otyłość jest jedną z głównych przyczyn „zwiększonego tarcia” i szybszego ścierania się chrząstki stawowej. Nadwaga najgroźniejsza jest dla stawu kolanowego, bardzo ważnego z punktu sprawnego poruszania się.
  • Przyjmowaniu suplementów diety, zawierających składniki pomagające w utrzymaniu i regeneracji chrząstki stawowej. W tego typu preparatach szukaj przede wszystkim: glukozaminy, chondroityny i kolagenu typu II. Wspomagająco warto również sięgnąć po witaminy C, D i B oraz krzem i skrzyp polny. Warto sięgnąć po suplementy nawet, jeżeli odżywiasz się bardzo zdrowo, ponieważ nie wszystkie makro i mikroelementy możemy znaleźć w pożywieniu.
  • Zmniejszeniu ilości wypijanej kawy, gdyż zawarta w niej kofeina wypłukuje z organizmu wapń. Jego poważne niedobory mogą doprowadzić do osteoporozy, charakteryzującej się ubytkiem masy kostnej i zwiększoną łamliwością kości.
  • Uprawianiu wielu, różnych form ruchu. Nasze ciało bardzo lubi, gdy dostarczamy mu różnych bodźców, dlatego warto zmieniać rodzaje aktywności fizycznej, aby uruchomić wszystkie stawy i mięśnie. Wypróbuj jogging lub spacer, innego dnia pływanie, ćwiczenia na siłowni lub jazdę na rowerze czy rolkach.
  • Noszeniu odpowiedniego obuwia, czyli wygodnego i stabilnego na co dzień, ale przede wszystkim nie powinniśmy oszczędzać na butach sportowych odpowiednich do naszej aktywności. Jednym z najbardziej ryzykownych sportów pod tym względem jest jogging, zwłaszcza na twardym podłożu, co bez odpowiedniej amortyzacji podeszwy może doprowadzić do uszkodzeń stawów.

Dodatkowo warto poszukać ćwiczeń, które pomogą Ci poradzić sobie z bólem stawów;

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Jak mierzyć temperaturę temometrem bezdotykowym - instrukcja krok po kroku

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Zastanawiasz się jak prawidłowo zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Nie wiesz, jak działa taki termometr? Dlaczego …

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
venko
venko
10 lat temu

Przede wszystkim trzeba dbać o ruch, nie „zasiedzieć się”, nawet zrobić spacer zamiast przejeżdżać jeden przystanek czy dwa. Przy przeciążeniach po ćwiczeniach rozgrzewać czy to maścią czy przez okłady, żeby tkanki się rozluźniały.

demon woman
8 lat temu

Pamietam moja babcia mi mowila ze na tzw ,,smarowania” czyli laczenia stawow najlepsze sa galerty —nie slodkie galaretki sklepowe —tylko wlasnie galerty miesne naturalna zelatyna 🙂

stopnadwadze.pl
Editor
8 lat temu
Reply to  demon woman

I to prawda 🙂 Jednemu z naszych redaktorów, który wraca do formy po kontuzji, nawet ostatnio fizjoterapeutka doradziła galert wieprzowy na stawy. A, że zanim przepada, z chęcią się zgodził z taką terapią.

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail