jak leczyc otylosc
worried woman on a medical weight scale

Nowe metody leczenia otyłości: Sprawdź teraz, jak możesz poprawić swoje zdrowie!

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz większej liczby osób. Dlatego też rynek medyczny się zmienia, dostosowując swoją ofertę do potrzeb pacjentów.

Kiedy mówimy o otyłości i co trzeba o niej wiedzieć?

Otyłość to choroba przewlekła, która z roku na rok dotyka coraz większej części populacji — nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, aż 20% populacji światowej choruje na otyłość. W Polsce 60% osób ma nadwagę lub otyłość. Alarmujące jest również to, że 10% polskich dzieci boryka się z tą chorobą.

Tymczasem otyłość jest wyjątkowo niebezpieczna dla ogólnego zdrowia. Kilkunastokrotnie zwiększa ryzyko rozwijania się chorób serca i chorób układu pokarmowego, w tym również nowotworów. Jest znacznym obciążeniem dla stawów i mięśni, co przyczynia się do deformacji i nieprawidłowej postawy ciała. To z kolei z czasem daje wiele dolegliwości bólowych i może ograniczać mobilność. Otyłość jest jedną z głównych przyczyn rozwijania się cukrzycy typu II.

Trzeba również pamiętać, że nadwaga i otyłość mają niebagatelny wpływ na psychikę. Mogą zwiększać podatność na rozwijanie się depresji, zaburzeń nastroju czy różnego rodzaju nerwic oraz lęków. Jest to również częsta przyczyna niskiej samooceny oraz zmniejsza chęć nawiązywania kontaktów z innymi, prowadząc do izolacji społecznej.

Kiedy stwierdza się otyłość? Prawidłowa waga mierzona jest na podstawie wskaźnika BMI. Przyjmuje się, że osoby, których BMI jest większe bądź równe 25, mają nadwagę. Natomiast przy BMI wyższym od 30., lekarz stwierdza otyłość.

Jak leczy się otyłość?

Nadwaga jest dzwonkiem alarmowym do wdrożenia zmian w swoim życiu. Zbagatelizowanie nadmiarowych kilogramów, przez które przekraczamy prawidłowe BMI, może z czasem skutkować powstaniem otyłości.

Do najważniejszych sposobów leczenia zarówno nadwagi, jak i otyłości, zalicza się wdrożenie umiarkowanej i regularnej aktywności fizycznej. Konieczne jest także zmienienie dotychczasowej diety i dopasowanie jej do indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego.

Niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego pod nadzorem lekarza. Zazwyczaj podaje się leki hamujące łaknienie, zwiększające poczucie sytości oraz przyspieszające metabolizm (np. Saxendra). Warto jednak wiedzieć, że nie są to magiczne „tabletki na odchudzanie” i wydawane są wyłącznie na receptę. Jak w przypadku każdego leku, zażywanie ich wiąże się również ze skutkami ubocznymi. Dlatego lekarz zawsze rozważa, czy wdrożenie farmakoterapii jest naprawdę konieczne.

W skrajnych przypadkach otyłości, wskazane jest leczenie chirurgiczne (np. resekcja żołądka).

Czy da się leczyć otyłość online?

Rozwój telemedycyny dał większy dostęp pacjentom ze wszystkich grup do konsultacji lekarskich. Niezależnie od miejsca zamieszkania, możliwe jest podjęcie leczenia z profesjonalistami, których np. nie ma w naszym mieście.

W przypadku nadwagi i otyłości najważniejsze jest stwierdzenie ogólnej kondycji pacjenta, zmiana jego nawyków żywieniowych i wdrożenie regularnej aktywności psychicznej. Wszystko to jest możliwe z odpowiednim wsparciem merytorycznym i psychicznym.

Na leczenie otyłości online składają się zatem konsultacje z lekarzem, ale również dietetykiem, a niekiedy również psychologiem. Lekarz może wydawać skierowania i zalecenia dotyczące badań, jakie pacjent ma odbyć, a po zapoznaniu się z wynikami, ustala dalszy plan leczenia. Gdy należy wdrożyć farmakoterapię, specjalista wystawia e-receptę.

Dobór samego leku oraz jego dawkowanie jest zależne od indywidualnych przypadków i zawsze powinno być ustalane przez specjalistę.

Leczenie online daje możliwość korzystania z najlepszej opieki medycznej z własnego mieszkania, bez potrzeby dojeżdżania do placówki medycznej czy gabinetu lekarskiego. Dla wielu osób z dużą nadwagą czy otyłością tego typu wizyty są znacznie mniejszym obciążeniem psychicznym i działają bardzo motywująco do podjęcia walki o swoje zdrowie.

Dlaczego do leczenia otyłości warto podchodzić holistycznie?

Otyłość to nie tylko choroba ciała, ale również umysłu. Wyjście z pewnych schematów żywieniowych czy dotyczących trybu życia wiąże się z wieloma trudnościami. Ograniczenie podaży kalorii, zarzucenie nawyków takich jak codzienne spożywanie przetworzonej żywności czy słodyczy nie jest łatwe.

Warto pamiętać, że tego typu produkty oddziałują na te same ośrodki mózgowe, co używki i prowadzą do uzależnienia psychicznego i fizycznego. Jednocześnie dostarczają olbrzymią dawkę kalorii, ale minimalne wartości odżywcze. Stąd wiele osób z nadwagą i otyłych, pomimo dużej masy ciała i spożywania dużej ilości jedzenia, z punktu widzenia medycznego jest niedożywiona. Mają olbrzymie niedobory witamin i minerałów, często również białka.

Z tego względu, aby odzyskać zdrowie, konieczne jest podjęcie pracy na kilku frontach: warto tutaj mieć wsparcie doświadczonego lekarza zajmującego się leczeniem otyłości, dietetyka klinicznego opracowującego jadłospis zgodnie z naszymi gustami i potrzebami oraz psychologa, który pomaga przezwyciężać trudności psychiczne stojące za niezdrowymi nawykami żywieniowymi.

W leczeniu otyłości niezwykle ważne są indywidualne plany leczenia, dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Każda osoba boryka się z innymi trudnościami, ograniczeniami i lękami oraz ma inną ogólną kondycję zdrowotną. Plan odchudzający powinien adresować wszystkie te zmienne.

Jak monitorować postępy przy konsultacjach zdalnych?

Podczas tradycyjnych wizyt w gabinecie lekarza lub dietetyka, możliwe jest zważenie się oraz ocenienie składu procentowego ciała. Jednak nie oznacza to, że będąc w domu, nie mamy podobnych możliwości. Powszechnie dostępne są wagi analizujące zawartość procentową tłuszczu, mięśni, kości i wody w ciele. Ich działanie jest bardziej orientacyjne niż w przypadku profesjonalnego sprzętu w specjalistycznym gabinecie, jednak swobodnie pozwala na monitorowanie postępów.

Ponadto z pomocą pracującym nad zdrowymi nawykami przychodzą smartbandy, smartwatche i różnego rodzaju fit-opaski, które przypominają o aktywności fizycznej, sumują czas jej trwania, liczbę spalonych kalorii. Mierzą także jakość i ilość snu, który jest bardzo istotnym czynnikiem w zrzucaniu nadmiarowych kilogramów.

Tego typu urządzenia łączą się z aplikacjami, z których łatwo wyciągnąć dane i zestawiać je w dowolnym ujęciu: tygodniowym czy miesięcznym i w ten sposób mobilizować się do dalszych postępów.

Podsumowując, leczenie otyłości zdalnie jest jak najbardziej możliwe i dla wielu osób jest bardziej komfortowe niż leczenie w gabinecie. W ten sposób można oszczędzić znaczne ilości czasu, ale też pieniądze, ponieważ wizyty online zazwyczaj są bardziej atrakcyjny cenowo niż stacjonarne.

Co więcej, pozwalają na większą swobodę pod względem terminów. Jeśli jesteś zainteresowany/a podjęciem leczenia nadwagi lub otyłości, skontaktuj się z nami. Po więcej informacji sięgnij tutaj: https://medicept.pl/leczenie-otylosci-online/.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Check Also

zestaw do wlosow kompletnych

Czy warto inwestować w kompletny zestaw do włosów?

Piękne, zdrowe i lśniące włosy to marzenie każdej osoby, niezależnie od płci czy wieku. Sprawdź, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail