Czytanie książek jest uważane za przejaw inteligencji, a same książki mogą stanowić źródło rozrywki, inspiracji i oczywiście wiedzy. Jeżeli ciekawi cię jaki tytuł nosi najstarsze drukowane dzieło, albo dlaczego czytamy „od deski do deski”, to po prostu czytaj dalej i wyrusz w podróż po krótkiej historii książki – wynalazku, który odmienił ludzkość.
Ach ci Chińczycy
Jeżeli myślisz, że druk to europejski wynalazek, to niestety musze cię zmartwić. Zanim na świecie pojawił się Gutenberg, ponad pół tysiąca lat wcześniej, Chińczycy wydali „Diamentową Sutrę”, czyli najstarszą drukowaną książkę (datowaną na 868 rok). Również im przypisuje się wynalezienie atramentu oraz tuszu.
Według legendy, w I wieku naszej ery, królewski eunuch Caj Lun stworzył pomysłową mieszankę składającą się z łodyg konopi, szmat, kory drzewnej i sznurków ze starych, rybackich sieci. W taki sposób powstał papier. Dopiero w XIII wieku nowy materiał rozpowszechnił się w Europie. Pierwsze książki wyglądały o wiele inaczej, a żeby je poznać, trzeba cofnąć się do starożytności.
Glina i papirus
W roku 3000 przed naszą erą Sumerowie opracowują pismo i poszukują sposobu jego uwiecznienia. Pomysłem wprowadzonym w życie staje się zapisywanie tekstów na glinianych tabliczkach, które są uznawane ze pierwsze książki. Nieco później Egipcjanie zaczynają posługiwać się zwojami papirusów.
Średniowiecze przynosi nam książki przepisywane ręcznie o skórzanych lub drewnianych okładkach (stąd wzięło się powiedzenie „przeczytać książkę od deski do deski). Średniowieczne książki potrafiły być naprawdę bogato zdobione o okładkach wysadzanych drogimi kamieniami, których cena niejednokrotnie przekraczała wartość kilku nieźle prosperujących wiosek. To czyniło książkę niedostępną dla większości ludzi, na szczęście na horyzoncie pojawił się pewien niezwykły człowiek.
Gutenberg i czasy współczesne
W połowie XV wieku Jan Gutenberg opracowuje ruchome czcionki, czyli wynalazek który zrewolucjonizował cały świat. Oczywiście pierwszym wydrukowanym dziełem była Biblia. Później wszystko poszło już gładko i szybko. Do końca XV wieku drukarnie powstały we wszystkich krajach europejskich, oprócz Rosji.
Dzięki powszechnemu dostępowi do książki nastąpił niebywały rozwój społeczny, bowiem wiedza stała się ogólnie dostępna. Zaczęły powstawać książki o tematyce świeckiej, przeznaczone dla szerszego grona, a one same stały się poręczniejsze, tańsze i bardziej dostępne. Książki w formie drukowanej przetrwały do XX wieku, kiedy to nastąpiła kolejna wielka rewolucja komunikacyjna.
Audiobook i e-book
Czasem ciężko uwierzyć w to, że książka aby zostać przeczytana, nie musi mieć materialnej postaci. Pierwsze audiobooki pojawiły się na płytach gramofonowych, jednak największą popularność zyskały niedawno, po pojawieniu się innych nośników i poszerzeniu się odbiorców o dorosłych czytelników. E-booki to dużo młodszy wynalazek, którego początek wiąże się z powstaniem Internetu i możliwością przesyłania plików.
Wraz z rozwojem technologii powstał e-papier, z którym możemy się spotkać w czytnikach. Jego podstawowa zaleta to fakt, że ekran nie odbija światła i nie podświetla się, dzięki czemu nasze oczy tak szybko się nie męczą. Oczywiście nie wszyscy przyjęli wynalazek z entuzjazmem, bowiem są tacy, którzy twierdzą, że książka której nie można dotknąć ani powąchać, po prostu nie jest książką J a wy jak sądzicie?
Artykuł partnera
Źródło: https://www.coprzeczytac.pl/krotka-historia-ksiazki/