Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Dynamiczny rozwój e-sportu zamienił zabawę w elitarne rozgrywki.
Lubisz grać? Wreszcie możesz na tym zarobić!

Esport – nowa dyscyplina i sposób na życie

Granie na konsoli, komputerze lub smartfonie to jedna z najpopularniejszy rozrywek i dla wielu osób również część stylu życia. Jeszcze do niedawna była ona tolerowana głównie u młodzieży. Gdy osoba dorosła grała w gry, jej otoczenie – zwłaszcza ze starszego pokolenia, uznawało ją często za infantylną i leniwą.

Jednak okazało się, że takie hobby może być sposobem na życie i nawet przynosić nam zyski. Z jednej strony możemy zatrudnić się w branży producentów gier, np. jako ich tester. Z drugiej strony możemy zostać profesjonalnym zawodnikiem w nowej dyscyplinie sportowej, czyli w esporcie.

E-sport to nowy sposób na zarabianie pieniędzy.
Granie w gry to już nie tylko zabawa ale i praca.

Esport dla profesjonalistów

W esporcie zawodnicy rywalizują ze sobą w świecie gry i na ekranach komputerów. Mogą toczyć boje w piłce nożnej lub stanąć przeciwko sobie w popularnych grach strzelankach. Zdarzają się też rozgrywki w świecie fantasy i w sztukach walki.

Można powiedzieć, że esport narodził się w momencie powstania pierwszych gier komputerowych, jednak swój obecny kształt osiągnął on wiele lat później – w latach 90. Wtedy zaczęto organizować pierwsze poważne turnieje i wtedy też powstały gry, która do dzisiaj są częścią światowych rozgrywek esportowych. Początkowo dyscyplina ta zdobywała popularność głównie w Ameryce Północnej i Azji, a same wydarzenia esportowe nie były organizowane z wielkich rozmachem.

Nagrody też nie były za wysokie – liczyła się sama rywalizacja i walka o wygraną. W miarę, jak esport stawał się znany również w krajach europejskich, rosła ranga wydarzeń i ich rozmach. Wszystko dzięki dużym sponsorom, którzy w esporcie zaczęli dostrzegać szansę na promocję.

Wraz z pojawieniem się poważnych i bogatych firm, zaczęły rosnąć też pule nagród, a zawodnicy esportowi zostali w końcu docenieni i zyskali poważanie, którego wcześniej im odmawiano. Dziś o karierze w esporcie i sukcesach na arenie światowej marzy wielu młodych ludzi, którzy w końcu ze swojego hobby mogą zrobić sposób na życie.

Esport jako rozrywka dla widzów

Esport nie rozwinąłby się tak bardzo, gdyby nie zaangażowana publiczność. Zaczął zyskiwać coraz więcej fanów, którzy chętnie oglądali wirtualną walkę między zawodnikami. Dzisiaj na wydarzenia esportowe przyjeżdżają tysiące fanów z całego świata, a transmisje online oglądają miliony ludzi.

Stawiają oni nawet zakłady na swoich ulubionych zawodników na stronach, takich jak PZbuk. Wydarzenia esportowe zaczynają swym rozmachem przypominać imprezy organizowane podczas tradycyjnych zawodów sportowych – występują na nich gwiazdy światowego formatu i są transmitowane w profesjonalny sposób. Jednak wciąż wiele osób podchodzi do tego sceptycznie i nie uznaje esportu za prawdziwą dyscyplinę.

W końcu sport kojarzy nam się z aktywnością fizyczną, latami treningów i wyrzeczeń. Powoli jednak przestaje mieć znaczenie to, co o esporcie myślą indywidualne osoby, a wiążące staje się podejście działaczy sportowych w różnych krajach. Oficjalnie zaczynają oni uznawać rozgrywki wirtualne za sport, a komitety sportowe przyjmują działaczy esportowych do swojego grona.

Być może za jakiś czas będziemy mieli nawet okazje oglądać rozgrywki esportowe podczas zawodów olimpijskich. Dyscyplina ta nie jest już tylko chwilową modą, a zaczyna na stałe zapisywać się w historii, jako profesjonalny i uznany na całym świecie sport.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Po co trenujesz?

Czy potrafisz odpowiedzieć na pytanie… po co ćwiczysz i trenujesz?

Zastanów się przez chwilę, po co ćwiczysz? Masz jakiś konkretny cel? A może ćwiczysz bo …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test #001

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail