Zapisz się na bezpłatny newsletter z ćwiczeniami

Home » Odżywianie » Zielnik » Rumianek dobry na wszystko
Rumianek nadaje się zarówno do stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego.
Rumianek doskonale działa na większość chorobowych przypadłości.

Rumianek dobry na wszystko

Rumianek jest najpopularniejszym ziołem występującym w Polsce, stanowi bazę wielu mieszanek leczniczych w ziołolecznictwie. Dzięki szerokiemu spektrum działania znalazł zastosowanie w zwalczaniu wielu dolegliwości, od trawiennych po skórne.

Zastosowanie rumianku

Ze względu na jego szeroki zakres działania, można go stosować w naprawdę wielu przypadkach. Cechuje się działaniami: przeciwzapalnymi, przeciwalergiczne, rozkurczowym, uspokajającym, antybakteryjnym a ponad to moczopędnym oraz rozluźniającym.

Rumianek można stosować na kilka sposobów:

    • Zewnętrznie: w leczeniu wszelakich problemów skórnych, tj.: owrzodzeń, trądziku, stanów zapalnych skóry, rumieni, oparzeń słonecznych. Ponadto, stosuje się go w leczeniu hemoroidów i zapalenia spojówek oraz tak zwanych „jęczmieni”.  Dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdza się w przyśpieszaniu gojenia ran, wspiera naturalne procesy odbudowy tkanek i przyśpiesza je. Tak jak całe ziołolecznictwo opiera się na genialności w prostocie, tak samo jest i w tym przypadku, w celu zastosowania leku należy zaparzyć rumianek (np. torebkę herbatki rumiankowej) i przyłożyć na schorzenie.

 

  • Wewnętrznie:   w leczeniu wszelakich dolegliwości związanych z grypą, przeziębieniem oraz układu pokarmowego i trawiennego, tj. problemów z gardłem, przełykiem, żołądkiem, wątrobą, jelitami. Pomoże równie kobietom przy bólach miesiączkowych oraz złagodzi objawy menopauzy. W tych schorzeniach najbardziej sprawdza się działanie rozkurczowe oraz przeciwzapalne rumianku. Ponadto, kuracja rumiankowa pomoże nam przy bólach o podłożu nerwicowym, dzięki jego właściwościom rozluźniającym pomoże on nam się rozluźnić i uspokoić. Według niektórych źródeł może być alternatywą dla farmakologicznych środków na problemy nerwowe. W celu zastosowania kuracji rumiankiem należy sporządzić napar z suszonych kwiatów, lub zaparzyć herbatkę rumiankową. Należy jednak pamiętać, że nie należy polegać tylko na rumianku, jeżeli problemy nie mijają należy sięgnąć po współczesne metody i skonsultować się z lekarzem.

 

Profilaktyka

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Do tego również nada się rumianek; herbatki rumiankowe podniosą naszą odporność, podobny efekt uzyskamy przy inhalacjach, są one szczególnie użyteczne w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę. Dodatkowo kąpiele rumiankowe wygładzą i zmiękczą skórę oraz włosy.

Bezpieczeństwo

Rumianek uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych ziół w Polsce, stosować go można nawet u niemowląt (w zwalczaniu kolki). Nie powoduje skutków ubocznych o ile zachowamy rozsądek w jego stosowaniu. Jedyne przeciwskazania, to stwierdzona alergia na rumianek.

Dieta odchudzająca – Schudnij Sama!

Możesz już zamówić dietę odchudzającą Schudnij Sama! To 100 fantastycznych, zdrowych i smacznych przepisów, które pomogą Ci zadbać o prawidłową wagę, skutecznie i bezpiecznie schudnąć. Przepisy są dokładnie rozpisane, podzielone na 5 posiłków, ułożone według wartości kalorycznych.

Schudnij Sama to doskonała propozycja dla kobiet, które chcą rozpocząć zdrowy tryb życia.

Tak, wyślij mi dietę!

Sprawdź też

Szałwia pomaga przy leczeniu wielu różnych schorzeń

Szałwia – naturalny dopalacz

Każdy z nas kojarzy szałwię z naparem, którym przepłukujemy bolące gardło lub jamę ustną po ...

2 komentarze

  1. dzięki swoim „właściwością”… pomoże również „kobietą” przy bólach…. jezusie. Nie wiem kto to pisał ale powinien się mocno walnąć słownikiem w głowę. Aż boli jak się to czyta…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Nie przegap nowych artykułów na Stopnadwadze.pl i kliknij "Lubię To"!
Polub Stopnadwadze.pl na Facebooku