Przekonaj się jak dobrać, właściwy do Twojej diety, chleb
Odpowiednio dobrane pieczywo to połowa sukcesu w każdej diecie!

Jak wybierać pieczywo? Zacznij od tych wskazówek!

Pieczywo jest podstawą diety wielu osób, również osób odchudzających się. Posiłki kanapkowe to wiele korzyści- są bardzo proste w przygotowaniu, można je komponować na niezliczoną ilość sposobów, dostarczają energię w postaci węglowodanów, a jeśli pieczywo jest odpowiednie dostarczy również dużych ilości witamin, minerałów oraz błonnika.



Niestety często pojawia się problem z wyborem właściwego rodzaju pieczywa, ponieważ większość osób kieruje się podziałem ciemne-jasne, bez przyjrzenia się etykiecie lub zapytania sprzedawcy o skład.

Przy wyborze pieczywa nie kierujmy się kategoriami: jasne-ciemne!
Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Czy ciemne pieczywo znaczy zdrowsze?

Jest klika rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę kupując pieczywo. Zacznijmy od koloru pieczywa. Faktycznie to „ciemne” pieczywo powinno nas bardziej zainteresować.

Ale ostatecznie nie musi to oznaczać lepszego wyboru, ponieważ często zdarza się, że pieczywo powstało z oczyszczonej mąki pszennej, a przybarwione zostało na przykład słodem jęczmiennym. Więc nie tylko kolor powinien nas interesować, ale również skład.

Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na typ mąki z której chleb wyprodukowano. Najkorzystniejsza będzie mąka razowa typ 2000, co oznacza, że całe ziarno zostało zmielone tylko raz (z zachowaniem otrąb i zarodka).

Zawsze zwracaj uwagę na to, z jakiej mąki dany chleb został upieczony!

Mąka graham jest również mąką korzystną, też składa się z całego ziarna, jednakże drobniej zmielonego, jej typ to 1850. Pieczywo z pełnego przemiału ma najwięcej błonnika, witamin oraz składników mineralnych.

Dzięki dużej ilości błonnika pieczywo ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że podnosi poziom glukozy we krwi powoli i zapobiega jego szybkiemu spadkowi co może kończyć się napadami głodu. Pieczywo „ciemne” faktycznie powinno mieć ciemniejsze zabarwienie, natomiast o szarym odcieniu.

Ładne brązowe pieczywo może być zabarwione np. karmelem. Czytając etykietę zwróćmy uwagę czy mąka pełnoziarnista znajduje się na pierwszym miejscu w składzie, jeśli nie- to najprawdopodobniej jej udział jest bardzo mały.

Dodatkową sprawą jest to, że producenci pieczywa do perfekcji opanowali techniki sprzedaży. Wystrój piekarni sprawia wrażenie jakby wszystko co się w niej znajduje było w stu procentach naturalne i zdrowe.

Niestety należy zachować czujność, ponieważ nazwa pieczywa również może być myląca. Subtelna różnica w nazwie np. „wieloziarnisty” i pełnoziarnisty”, oznacza ogromną różnicę w składzie pieczywa.



Pieczywo „pełnoziarniste” powinno być wyprodukowane z pełnego ziarna, natomiast „wieloziarniste” najczęściej oznacza, że zostało posypane z wierzchu wieloma ziarnami, a w składzie widnieje oczyszczona mąka pszenna i słód jęczmienny dla kolorku.

Idealne pieczywo… czyli jakie?

Wybierając pieczywo zastanówmy się również czego potrzebujemy i co nasz organizm najlepiej toleruje. Dla zdrowej osoby bardzo korzystne będzie pieczywo żytnie razowe, takie pieczywo dobrze sprawdzi się przy problemach z zaparciami.

Natomiast dla osób, które cierpią na dolegliwości ze strony żołądka nie będzie to dobre rozwiązanie, ponieważ duża ilość błonnika może go dodatkowo podrażnić. Wtedy najlepiej przetestować pieczywo o niższym typie, czyli o wyższym stopniu przemiału, np. graham- z nim większość osób nie ma problemu.

Również pieczywo orkiszowe jest dobrze tolerowane, ale należy sprawdzić stopień przemiału. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy wskazane będzie pieczywo z mąki oczyszczonej. Wszystko zależy od stanu zdrowia.

Jest jeszcze jedna istotna sprawa- wybierać pieczywo wyprodukowane na zakwasie czy na drożdżach? Idealnie byłoby wybierać pieczywo, które powstało na bazie zakwasu bez użycia drożdży.

Idealnym pieczywem jest to, które powstało na bazie zakwasu bez użycia drożdży

Niestety piekarze często ich dodają- skraca to czas produkcji pieczywa. Zalet spożywania pieczywa na zakwasie jest wiele. Przede wszystkim ma dobroczynny wpływ na jelita- pobudza do wzrostu prawidłową florę jelitową, a ogranicza rozwój bakterii gnilnych w naszych jelitach.

Zatem poprawia sprawność jelit, eliminuje zaparcia, zmniejsza ryzyko biegunek. Dodatkowo podczas fermentacji ciasta dochodzi do dezaktywacji kwasu fitynowego, który występuje w nasionach.

W innym wypadku kwas fitynowy może zaburzać wchłanianie żelaza, wapnia, magnezu, cynku. Pieczywo na zakwasie ma również dłuższą datę przydatności do spożycia. Pieczywo produkowane na drożdżach nie ma tak wielu zalet jeśli chodzi o zdrowie, natomiast jest tańsze w produkcji i dlatego w piekarniach jest go tak dużo.

Podsumowując:

1. Pieczywo „ciemne” powinno mieć szarawy odcień, a w składzie mąka pełnoziarnista powinna znajdować się na pierwszym miejscu.

2. Nazewnictwo powinno być zrozumiałe, np. „chleb żytni razowy na zakwasie”, a nie „chleb wiejski wieloziarnisty”.

3. Rodzaj pieczywa wybierajmy zgodnie z możliwościami trawiennymi naszego przewodu pokarmowego.

4. Najchętniej wybierajmy pieczywo wyprodukowane na zakwasie bez udziału drożdży- ma najwyższą wartość odżywczą i nie zaburza wchłaniania składników mineralnych.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

jak oszczędzać wodę - najlepsze sposoby

8 prostych sposobów, żeby oszczędzać wodę na co dzień

Bycie eko jest teraz bardzo popularne, niestety często aż do przesady. Zdecydowanie nie pochwalamy karykaturalnych …

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karola
Karola
8 lat temu

na szczęście piekę własny chleb na zakwasie :)))

Michal
Michal
7 lat temu

Teraz juz wiem wszystko na temat pieczywa

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail